'Hacettepe'yi kazandım' deyip 'sahtecilik'le suçlanan öğrenci: Aydınlatılsın

ÖSYM belgesinde sahtecilik yapıp Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını söylemekle suçlanan meslek lisesi öğrencisi, iddiasını sürdürürken, durumun bir an önce aydınlatılmasını istedi.

'Hacettepe'yi kazandım' deyip 'sahtecilik'le suçlanan öğrenci: Aydınlatılsın

Geçen yıl Devlet Hatun Kız Meslek Lisesi Radyo Televizyon Bölümü’nden mezun olan Nuriye Kalkmaz, günde iki saat uyuyup 1000 soru çözerek sınava hazırlandığını, daha sonra da Hacettepe Üniversitesi’ni kazandığını söylemişti.

‘Başarısı’ örnek olarak gösterilen Kalkmaz, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın makamında ağırlanmıştı. Ancak öğrencinin ÖSYM belgesinde sahtecilik yaptığı, kazanmadığı okulu kazanmış gibi gösterdiği iddia edilmişti.

‘Sonuçlar açıklanınca Hacettepe’yi gördüm’

Kalkmaz, tıp fakültesini kazanmak için mezun olduktan sonra bir yıl çalıştığını, etüt merkezine gittiğini söyledi.

Öğrenci, sınavların ardından sonuçlar açıklanınca Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığını gördüğünü anlattı:“İlk aşama sınavı olan YGS sınavına girdim. YGS 2’de 485 puan aldım, 431’inci oldum. LYS MF-3’ten 478 puan aldım, başarı sıralamam da 1001’inci. Okul puanım 84 olduğu için beni geri çekti, 1413’üncü oldum. Başarı sıralamasına göre yerleştirildiğimiz için ben tercihlerimi yaptım. İlk tercihim Hacettepe İngilizce Tıp, ikinci tercihim Hacettepe Türkçe Tıp, daha sonrakiler İstanbul Çapa İngilizce Tıp, Çapa Türkçe Tıp olarak batı illerindeki tıp fakültelerini sıraladım. Tıp fakültelerinin en sonuna Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni yazdım. 16’ncı sıralamamda da İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü bulunuyordu. Sonuçlar açıklandığında ikinci tercihim olan Hacettepe Üniversitesi Türkçe Tıp Fakültesi’nin olduğunu gördüm.”

‘Şifrelerimi verdim kontrol ettiler’

Kalkmaz, 6 Eylül’de lisedeki okul müdürünün kendilerini telefonla arayıp bir kişinin kendisi için Hacettepe Tıp Fakültesi’ni kazanmadığını söylediğini aktardı.

Nuriye Kalkmaz, şöyle devam etti: “Ben de okul müdürümüzün isteği üzerine ona belgeleri gönderdim. Daha sonra il milli eğitim müdürümüz de aradı. Onlara ÖSYM ve e-Devlet şifremi verdim. Sonra beni tekrar aradılar, ‘Olay kapandı hiçbir şey yok, sen sakin ol uyu ve yarın da sınavına git’ denildi. Hacettepe Üniversitesi’nde İngilizce sınavına girdikten sonra Kütahya’ya döndüm. Bu kez milli eğitim müdürü babamı çağırıp benim Hacettepe değil İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü’nü kazandığımı söylemiş. O bölüm de benim 5’inci tercihim olduğu söyleniyor. Oysa ben 16’ncı tercihimde jeofizik bölümünü yazmıştım.”

Kalkmaz, durumun bir ay önce aydınlatılmasını istedi.

Mahkemeye gidecek

Haksızlığa uğradığını, elinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandığına dair belgenin bulunduğunu, avukat aracıyla haklarını mahkemede arayacaklarını söyleyen Kalkmaz, şunları kaydetti: “Benim İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik bölümünü kazandığım ve oraya kayıt yaptırdığım söyleniyor. Ben oraya kaydımı yaptırmadım. Benim hakkımda sahte evrak düzenlediğim yolunda da haberler çıkmış. Sahte evrak düzenlediğim, YÖK’ün sitesini çökerttiğim hakkında iddialar ortaya atılmış. Böyle bir şeyi nasıl kanıtlıyorlar ise kanıtlasınlar. ÖSYM’nin bana verdiği belgelerin hepsi bende. Gereğinin yapılmasını, sesimi herkese duyurmak istiyorum. Ben meslek lisesi mezunuyum diye mi yapılıyor bu haksızlık? Ben köylü çocuğuyum, ailemin durumu orta halli, kötü olduğu için mi bunun yapıldığını söylesinler. Ben YÖK’ün şifresini kıracak kadar yetenekli olsam zaten Hacettepe’ye de gitmem üniversiteye de gitmem. Ben buradan bütün yetkilileri duyuruyorum. Benim sesimi duysunlar. Bana ‘Meslek liselerinin gururusun’ diyerek hatta üç ayımı, hatta YGS’den sonraki sürecimi böyle geçirtip son bir ayda da hokus pokus yapıp ne olduğunu bana biri açıklasın.” 

Haberler kaldırıldı

Öte yandan Kalkmaz’ın sahtecilik yaptığına dair haberin yayınlanmasının ardından bakanlık ve il milli eğitim müdürlüğünün resmi sitelerindeki ‘başarı hikayesi’ haberleri kaldırılırken, öğrenciyi sosyal medya üzerinden kutlayan vekiller de tweet’lerini birer birer sildi.

(DİKEN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler