Her gün bir kadın cinayeti yaşanıyor: Şubat ayında 30 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporuna göre şubat ayında erkekler tarafından 30 kadın öldürüldü.

Her gün bir kadın cinayeti yaşanıyor: Şubat ayında 30 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu şubat ayında erkek şiddeti nedeniyle 30 kadının öldürüldüğünü açıkladı.

Açıklanan veriler kadın cinayetlerinin sürekli arttığını ortaya koyuyor. 2015 yılında toplam 303 kadın öldürüldü, 2016 yılında ise 328 kadının yaşamı ellerinden alındı. 2017 Ocak ve Şubat aylarında da kadın cinayetinin istikrarlı bir şekilde arttığı görünüyor. Ocak ayında 37 kadın erkekler tarafından öldürüldü, şubat ayında da 30 kadın.

Geçtiğimiz yıllara oranla bakılırsa kadın cinayetlerindeki ciddi oranda artış şu şekilde; 2015 Şubat ayında 18 kadın, 2016 Şubat ayında 28, bu yıl şubat ayında da 30 kadın öldürüldü.

Kadınlar en yakınları tarafından öldürülüyor

Şubat ayında 17 kadın en yakınları (baba, erkek arkadaş, koca) tarafından öldürüldü. Kadın cinayetlerindeki gerekçeler arasında en yaygın neden ise kadının boşanmak, ilişkisini sonlandırmak istemesi. Öldürülen kadınların yüzde 37’si boşanmak, ilişkisini sonlandırmak, kendi hayatına dair karar vermek isterken öldürüldü. Şubat ayında iki kadın boşanma davası sürerken öldürüldü.

Kadınlar devlet koruması altındayken öldürülüyor

Maruz kaldıkları şiddet ve tehditler nedeniyle kadınların devlete başvurması da kadın cinayetlerine engel olmuyor. Kadınlar ya koruma kararı çıkarmaya çalışırken ya da koruma altındayken öldürülüyorlar.

Şubat ayında kadınların 27’sinin koruma altında olup olmadığı belirtilmezken; 3’ü devlet koruması altındayken öldürüldü.

Savaş ve şiddete ortamı kadın cinayetinde vahşetin de artmasına sebep oluyor. Kadınlar türlü işkencelerle öldürülüyor. Şubat ayında kadınların yüzde 47’si ateşli silahla, yüzde 29’u kesici aletle, darp edilerek, zehirlenerek öldürüldü.

2 kadın hamileyken öldürüldü

Kadın cinayetlerinde yaş aralığı da gittikçe düşüyor, çocuklar, doğmamış bebekler öldürülüyor. Şubat ayında öldürülen kadınların yüzde 30’unun çocuğu vardı. 15 çocuk annesiz kaldı, 2 kadın hamileyken öldürüldü. Öldürülenlerin yüzde 9’u 18 yaşın altında. Karısını öldüren babalar, çocukların da yaşam haklarını ellerinden alıyor; şubat ayında 13 yaşında Leyla ve 10 yaşında Ayşe babaları tarafından öldürüldü.

19 kadın cinsel şiddete, 14 çocuk istismara uğradı

Kadınlar ve çocuklar cinsel şiddete de maruz kalıyor. Kadınlar evde, kamu alanlarda, okullarda, iş yerlerinde cinsel şiddete uğruyor. Şubat ayında 1’i engelli 19 kadın cinsel şiddete uğradı. Çocuk istismarı rakamları da oldukça vahim. Şubat ayında istismara uğrayan 14 çocuktan biri engelliydi.

Kadınlar yaşamda ‘istikrar’ istiyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, yaptığı açıklamada kadın cinayetlerindeki ‘istikrar’lı artışa dikkat çekti.

Platform adına yapılan açıklamada “AKP Hükümeti anayasa değişikliği ile istikrarın geleceğini söylüyor. Ancak kadın cinayetlerinde bu yıl en yüksek rakamları görüyoruz. Kadın cinayetinin istikrarlı bir şekilde arttığını görüyoruz. Kadınlar yaşam hakkının ellerinden alınmasını değil, yaşam haklarını istiyor, bunun için mücadele ediyor. İşte tam da bu yüzden kadın cinayetlerinin arttığı, cinsel şiddetin, kadınların yaşam tarzına saldırıların, çocuk istismarının daha önce görülmemiş boyut kazandığı bu zor yıllara karşı; kadınlara baskıyı arttırarak, artan erkek şiddetini aklamaya çalışarak, kazanımlarımıza el koymaya, bizi sessizliğe mahkûm etmeye çalışanlara karşı ‘Kadınlar HAYIRla yaşayacak’ diyoruz” ifadelerine yer verildi. (EVRENSEL)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler