Gülmen ve Özakça ‘yeterli personel yok, kaçabilirler’ gerekçesiyle duruşmaya getirilmiyor!

Açlık grevinde 190'ıncı günü geride bırakan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça bugün yapılacak duruşmaya getirilmiyor. Gerekçe ise Ankara Jandarma Komutanlığı'nın 'yeterli personel yok' yazısı. Yazıda, iki eğitimcinin de kaçma şüphelerinin olduğu bahane edilirken, ‘provokasyon olabilir’ denildi.

Gülmen ve Özakça ‘yeterli personel yok, kaçabilirler’ gerekçesiyle duruşmaya getirilmiyor!

‘İşimi geri istiyorum’ talebiyle açlık grevine başlayan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça bugün Ankara Adliyesinde görülecek duruşmaya getirilmeyecek.

Ankara Jandarma Komutanlığı’nın mahkemeye gönderdiği yazıda, ‘personel yetersizliği ve provokasyon ihtimali’ bahane edildi.

Jandarmanın yazısında hem iki eğitimcinin kaçma şüphelerinin olduğu öne sürüldü hem de sağlık durumlarının mahkemeye getirilmeye uygun olmadığı belirtildi.

‘Hazır edilmelerine engel yoktu’

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Gülmen ve Özakça’nın avukatlarının gözaltına alınmasının ardından davayı takip eden Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz “Bugün 13.30’da başlayacak duruşmada hazır edilmelerine engel yoktu” dedi. Gülmen ve Özakça’nın hafta boyunca duruşmada hazır bulunma isteğinin olduğunu belirten Yılmaz, “mahkeme heyetinin duruşmayı Sincan Cezaevi Kampüsü içerisindeki duruşma salonlarına alacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Barış Yarkadaş tepki gösterdi

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından iki eğitimcinin mahkemeye getirilmemesine tepki gösterdi. Mahkeme heyetine seslenen Yarkadaş, “Duruşmayı cezaevinde yapmak gibi hukuk dışı yöntem arayışına girmeyin! Bu duruşma cezaevinde değil; halkın gözlerinin önünde gerçekleşmelidir. Jandarmanın Nuriye ile Semih’i salona getirmesini sağlayın ve adil bir karar verin!” dedi.

Saat 13.30’da Ankara Adliyesinde yapılacak duruşmayı CHP ve HDP milletvekilleri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu takip edecek.

KHK ile ihraç edildikten sonra Ankara’da İnsan Hakları Anıtı önünde sürdürdükleri eylemleri açlık grevine dönüştüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın duruşması bugün saat 13.30’da Ankara Adliyesi’nde görülecek. Ancak Gülmen ve Özakçan katılmak istemelerine karşın bugünkü duruşmaya getirilmeyecek…

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler