Gülmen hastanenin mahkum koğuşuna alındı: Zorla grevi sonlandırmak istiyorlar

Numune Hastanesi ve AİHM'in "yalnız kalamaz" diye rapor düzenlendiği Nuriye Gülmen'e, aynı hastane şimdi de "ihtiyaç yok" diyerek, Gülmen'in yanında refakatçi bulunmasına izin vermiyor. Avukat Aytül Kaplan, “Bunlar zorla müdahale planının bir parçası” dedi.

Gülmen hastanenin mahkum koğuşuna alındı: Zorla grevi sonlandırmak istiyorlar

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eylemi 217’nci gününe girdi. Duruşmasına 2 gün kala zorla Numune Hastanesi yoğun bakım servisine götürülen Gülmen, 9 Ekim gecesi Numune Hastanesi'nin mahkum koğuşuna götürüldü. 

Görüşme süresi 5 dakikayla sınırlandırıldı 

Önceki gün Gülmen’i ziyaret eden avukatı Aytül Kaplan, avukatları ve refakatçilerine haber verilmeden Gülmen’in mahkum koğuşuna götürüldüğünü aktardı. Kaplan, “Ben direk yoğun bakıma gittim orada öğrendim yoğun bakıma götürüldüğünü. Yoğun bakımda olduğunu düşündüğümüz için de dilekçemizi bu şekilde verdik. Yoğun bakımdaki görüşme süresi 5 dakikaydı. Ama savcı Nuriye’nin mahkum koğuşuna götürüldüğünü biliyordu. Ve mahkum koğuşunda da görüşme süresini 5 dakikayla sınırlandıracaklarını söylediler bize” bilgilerini paylaştı. 

‘Başhekim Nuriye için refakatçiye ihtiyacı yok dedi’ 

Refakatçi sorununu gidermek için Gülmen'in mahkum koğuşuna götürüldüğünü düşündüklerini belirten Kaplan, "Bu konuda AİHM’in 'tek başına kalamaz' kararı da olunca böyle düşündük. Numune Hastanesi başhekimi ile görüşmemizde elimizdeki 'refakatçisiz kalamaz' yönündeki heyet raporunu gösterdik. Başhekim de bize ‘Gerekirse biz yeniden rapor düzenleriz. Refakatçiye ihtiyacı yok' şeklinde cevap verdi" diye aktardı. 

Savcı AİHM ve Numune’nin kararını yok saydı 

Bunun üzerine savcılığa gittiklerini, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Numune Hastanesi’nin “Tek başına yaşamını idame ettiremez” kararını göstererek, refakatçi bulundurulması yönünde dilekçe yazdıklarını belirten Kaplan, savcılıktan ret cevabı aldıklarını belirtti. Kaplan, “Savcıyla konuştuğumuzda bize hastanenin 'refakate ihtiyacı yoktur' diye yeni bir kararı var. Talebinizi yarın reddedeceğiz’ dedi. Sözlü olarak bize bu bilgiyi verdi” diye aktardı.

‘Bütün bunlar zorla müdahale planının bir parçası’

Kaplan, şu değerlendirmede bulundu: “Bu kararın  üzerinden yaklaşık 3 ay geçti ve açlık grevine devam eden birinin refakatçiye nasıl ihtiyacı olamaz. Refakatçi kabul etmemelerinin nedeni Nuriye’ye müdahale etmek istedikleri için. Bütün bunlar zorla müdahale planının bir parçası. Çünkü refakatçi bilinç kaybını geciktiriyor. Çünkü çok katkısı oluyor. Açlık grevini müdahale ile bir an önce sonlandırmak istiyorlar." 

Gülmen’in bulunduğu yer gün ışığı görmüyor 

Gülmen’in bulunduğu odanın karanlık ve gün ışığı görmediğini aktaran Kaplan, görüşme sırasında kendisinin odaya girmesine izin vermediğini aktardı. Kendisine "koridorda belli bir noktayı geçemezsin" diye engel olunduğunu belirten Kaplan, "Nuriye’yi odadan çıkarmak üzereyken odanın kapısına gittim. Kapıdan odayı gördüm ve odanın içerisi gece gibiydi. Küçük bir oda değil birden fazla yatak var ama gece gibiydi. Bu anlamda odanın hijyen koşulları ve başka ayrıntılarına ilişkin gözlem yapamadım. Koridora tekerlekli sandalyeyle getirdiler” dedi. 

Gülmen: Burası çok kötü, gün ışığı görmüyorum, öfkeliyim 

Gülen ile 5 dakika görüştürüldüğünü belirten Kaplan, Gülmen'in beyanlarını aktardı: "Nuriye 5 dakika görüşmeye itiraz etti. ‘Burası yoğun bakım değil niye 5 dakika yapılıyor görüşler’ şeklinde tepki gösterdi. Nuriye de aynı şeyi düşünmüş mahpus koğuşuna getirilince refakatçi getirileceğini düşünmüş. Nuriye ‘Annenize haber verdik dediler ama ben sabahtan beri refakatçi bekliyorum’ dedi. Nuriye bu refakatçi konusunu bir an önce halledilmesini istiyor. ‘Burası çok kötü, hiç gün ışığı görmüyor, çok öfkeliyim’ dedi."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler