Gülfer Akkaya, ‘Yol Kadındır’ ile kadınlarla buluştu

Feminist yazar Gülfer Akkaya, “Yol Kadındır” kitabıyla okurlarıyla buluştu. Kumbara Sanat’ta gerçekleşen buluşmada Gülfer, kitabın yazım aşamasına ve içeriğine ilişkin kısa bir konuşma yaptı.

Gülfer Akkaya, ‘Yol Kadındır’ ile kadınlarla buluştu

Feminist yazar Gülfer Akkaya, “Yol Kadındır” kitabıyla okurlarıyla buluştu. Çalışmasını anlatan Gülfer,  “Alevilikte ‘Pirana’ makamının var olması dahi kadın erkek eşitliğinin bir göstergesidir” dedi.

Konuşmasında kitabında Alevilik’te kadının yerini incelediğini belirten Gülfer, din ve inançlar meselesine feministlerin eğilmesi gerektiğini söyledi. Kendisinin inançlar ve kadın meselesine bir feminist olarak baktığını vurgulayan Gülfer, “Ben bir feminist olarak alevi inancı üzerine çalıştım. Ve gördüm ki Alevilik inancı gayet kadıncıl bir inanç fakat bu Alevilikte erkekleşmiş. Alevilikte ‘Pirana’ makamının var olması dahi kadın erkek eşitliğinin bir göstergesidir. Alevilikte kadın erkek eşit ama Alevilerde değil. Ben yaptığım araştırmalarda bu sonuca vardım. Bu nedenle feministlerin inançlar ve dinler üzerine araştırmalar yapması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

(Gazete Şûjin)

Etiketler: Yol Kadındır

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler