Guam: Kuzey Kore bizi vuramaz

Kuzey Kore’nin ABD’nin stratejik bir askeri üssüne ev sahipliği yaptığı için saldırmakla tehdit ettiği Pasifik adası Guam’dan açıklama geldi. Guam’da vatandaşlara “Rahat olun, Cennetin tadını çıkarın” tavsiyesi yapıldı.

Guam: Kuzey Kore bizi vuramaz

162 bin nüfuslu Guam’ın valisi Eddie Calvo, televizyonda yayınlanan iki dakikalık mesajında halihazırda tehdit altına olmadıklarını ve halkın bu konuda rahat davranabileceğini belirtti. Calvo, “Her ihtimale karşı hazırlıklı olduğumuzu temin ederim” dedi. Vali, güvenliği garantiye almak adına Washington ile iş birliği içinde olduklarını da söyledi.

Adanın ulusal güvenlik danışmanı George Charfauros ise bir Kuzey Kore füzesinin Guam’ı vurma ihtimalinin yüzde 0.000001 olduğunu dile getirdi. Charfauros, bölge sakinlerine ‘rahat olun ve cennetin tadını çıkarın’ tavsiyesinde bulundu.

Sahilleri, berrak mavisi gökyüzü ve gün batımlarıyla tanıtımını yapan Guam, turistler için popüler tatil noktalarından biri. Öte yandan adadaki Andersen Hava Üssü ile Guam Deniz Üssü 6 bin ABD askerine ev sahipliği yapıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kuzey Kore’nin nükleer tehdide devam etmesi durumunda ‘ateş ve gazapla karşılaşacağını’ söylemesinin ardından karşı taraftan bu sözlere cevap gecikmemişti. Kuzey Kore’den bir askeri yetkili, Guam’daki ABD üslerini hedef alacak ve Hwasong-12 balistik füzelerinin kullanılacağı bir saldırının üzerinde durduklarını belirtmişti. 

(Sputnik)

Etiketler: Kuzey Kore, ABD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler