Gözaltına alınan Suruç yaralısı IŞİD’cilerin yanına kondu

Suruç Katliamı’ndan yaralı olarak kurtulan Volkan Uyar, katliamın yıldönümünde gözaltına alındı, IŞİD’cilerin yanındaki hücreye konuldu.

Gözaltına alınan Suruç yaralısı IŞİD’cilerin yanına kondu

IŞİD'in gerçekleştirdiği ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nın 2'nci yıldönümünde, katliamdan yaralı olarak kurtulan Volkan Uyar'ı gözaltına aldılar. Soruşturmada gizlilik kararı var. Avukatlar da henüz dosyanın içeriğini görebilmiş değil.

İstanbul'daki Vatan Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan ve hakkında 7 günlük gözaltı kararı bulunan Uyar, avukatları aracılığıyla şunları aktardı: "Katliamdan beri aynı uygulama sürüyor. Suruç'ta 'kasta varan ihmali olan' kamu görevlilerinin ya da IŞİD sanıklarının üzerine gitmek yerine, sağ kurtulanların, tanıkların veya yaşamını yitirenlenlerin ailelerine baskı yapıyorlar. Bunun bir amacı var. Dosyanın peşinden gidenlere yıldırma taktiği uyguluyor ve onlara adeta bu işin peşini bırakın" deniyor. Suruç'tan yaralı kurtulan bir kişinin katliamın yıldönümünde gözaltına alınıp üstelik IŞİD zanlılarının yanındaki hücrede tutulması dava avukatları tarafından ise adeta bir mesaj olarak görülüyor.

Gözaltı tesadüf mü?

BirGün’den Erk Acaer’in haberine göre katliam davası avukatları, konuyla ilgili olarak önemli detaylar da veriyor. "Gizlilik kararı olduğu için henüz dosyayı göremedik" diyen avukatlar şunları aktarıyor: "İçeriği göremesek de gerekçelerin tutuklanan Meşale Tolu ve Sinan Aktaş gibi isimlere istinat eden suçlara benzer olduğunu düşünüyoruz. Muhtemelen gerekçeler IŞİD ile savaşırken ölenlerin cenazelerine ve demokratik kitle örgütlerinin eylemlerine katılmak. İddianame de hazır ancak mahkeme tarihi belli değil. Hazırlanmış bir iddianame varken ve bu kapsamda mahkeme tarafından ifade alınabilecekken Volkan Uyar'ın Suruç'un yıldönümünde gözaltına alınması hukukta ve ülkede geldiğimiz yeri gösteriyor."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler