Gırgır Dergisi kapatıldı

Son sayısında yayımlanan bir karikatür sebebiyle hedef gösterilen Gırgır Dergisi kapatıldı, çalışanları işsiz kaldı.

Gırgır Dergisi kapatıldı

Son sayısında yayımlanan karikatürün ardından hedef gösterilen Gırgır Dergisi, yayıncı şirket tarafından bugünden itibaren kapatıldı.

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız."

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın konuya dair açıklamasında, "Bunun adı mizah ve ifade özgürlüğü değil, ahlaksızlık ve nefret suçudur" demişti.

Gırgır'dan konuya dair yapılan açıklamada "Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle basım öncesi fark edilmeyen bu 'berbat' karikatür nedeniyle incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz" denilmişti.

1972'den bu yana yayımlanan haftalık mizah dergisi Gırgır, dergide yayımlanan Hz. Musa karikatürü sonrası hedef gösterilmişti. Sosyal medyada Charlie Hebdo katliamına atıfta bulunan ve katliam çağrısı yapan paylaşımlar gerçekleştirilmişti. 

Etiketler: gırgır, dergi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler