Gezi Dersleri

Gezi Dersleri

ERDAL KARA – Diğer Yazıları …

Modernitenin kazanımları

Hareketin karakteri

Sosyalist solda ayrışma

Gezi direnişi sosyalist solu, rekabetçilik, ikamecilik ve kitle çizgisi eksenlerinde ayrıştırmıştır. Harekete kendi slogan, taktik ve mücadele biçimlerini dayatanlarla, onunla uyum içinde, onun bir adım önünde yer alanlar ayrışmışlardır. Gezi direnişinin dersleri sosyalist hareketi ayrıştırmaya devam edecektir.

Türkiye yol ayrımında

BDP-HDK-Enternasyonalizm banyosu

a- Sırrı Süreyya Önder belirgin tutum takınmış da olsa, BDP yöneticilerinin açıklamaları hareketi doğru değerlendiremediklerini gösteriyor. PKK-KCK ve Öcalan’ın uyarıcı açıklamaları da yeterli etkiyi yaratmış değil.

b- Gezi, HDK’nın formüle ettiği iki halkın mücadele birliği zemini için elverişli bir siyasal atmosfer yaratmış olsa da, BDP’nin hareketin niteliğine ilişkin hatalı yaklaşımı bu imkanın değerlendirilememesi sonucunu doğurmuştur.

c- Bu durum Kürt hareketiyle stratejik ittifak politikasından yan çizmenin gerekçesi olamaz. Bu politikanın somut gerçekleşme alanı HDK titizlikle korunmalı, Kürt hareketiyle ilişkilerimiz azami dayanışma-eleştirel dostluk prensibi çerçevesinde geliştirilmeye devam edilmelidir.

Yeni örgüt ve mücadele biçimleri

a- Hareketin yükseliş dönemlerine ayak uyduramayan siyasal akımların tasfiye olması kaçınılmazdır. Bu kural gezi direnişi vesilesiyle bir kez daha doğrulanacaktır. Yeni örgüt ve mücadele biçimlerini dikkatle izlemek, içerisinde yer alarak mevzilenmek temel önemdedir. Hareketin ortaya çıkardığı biçimlere dudak bükmek, alışılagelmiş kalıplara uymadığı için küçümsemek hareketin dinamiklerinden kopma sonucunu doğurur.

b- Hareketin yükseliş dönemlerinde partinin kapısını sonuna kadar yeni unsurlara açmak, partiyi bu unsurlarla yeni baştan harmanlamak SYKP’nin yeniden yapılanma anlayışının da zorunlu gereğidir.

ERDAL KARA – Diğer Yazıları 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler