Gaziantep’te kendini patlatan IŞİD’li, 10 Ekim sanığıymış

Antep'te dün yapılan bir operasyonda üzerindeki bombayı patlatarak intihar saldırısı düzenleyen IŞİD üyesi Mehmet Kadir Cebel'in 10 Ekim Ankara Garı katliamı davasının sanığı olduğu ortaya çıktı. Cabel’in adı 10 Ekim katliamının ardından hazırlanan iddianamenin 12’nci sanığı olarak geçiyor.

Gaziantep’te kendini patlatan IŞİD’li, 10 Ekim sanığıymış

Gaziantep’te dün IŞİD’e ait hücre evine düzenlenen operasyonda kendini patlatan IŞİD üyesi canlı bomba Mehmet Kadir Cabel’in 10 Ekim Ankara Garı katliamı sanığı olduğu ortaya çıktı. Cabel’in adı 109 kişinin yaşamını yitirdiği 10 Ekim katliamının ardından hazırlanan iddianamenin 12’nci sanığı olarak geçiyor.

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre; örgütün üst düzey yöneticileri arasında yer alan Cabel hakkında daha önce de Gaziantep’te bir IŞİD hücresine yapılan baskında parmak izinin bulunmasından ötürü yakalama kararı çıkarılmıştı.

IŞİD’in ‘Gaziantep sorumlusu’ olarak bilinen Yunus Durmaz’ın bilgisayarında bulunan belgelerde de Cabel’le ilgili bilgiler yer almıştı.

Başına 600 bin lira para ödülü konmuş

İçişleri Bakanlığı da geçen yıl hazırlanan ‘terörle arananlar’ listesinde Cabel’i ‘turuncu’ listeye yerleştirmiş ve başına 600 bin lira para ödülü koymuştu.

Ankara katliamı iddianamesinde Cabel’in bombalı eylem gerçekleştirecek kişilere patlayıcı devresi vermekle görevlendirdiği bilgisine yer verildi.

İddianameden: Eylemcilere patlayıcı devresi vermekle görevli

İddianamede şöyle dendi: ‘‘Belgeler incelendiğinde; Şüphelinin DEAŞ Silahlı Terör Örgütünden, Yunus Durmaz’dan düzenli maaş aldığı, 3056.docx isimli belgeye göre şüphelinin eylem yapılacak hedefe malzeme hazırlıkları yapmak, ameli (eylemi)  yapacak olanlara patlayıcı devresi vermekle görevlendirildiği, Yeni Microsoft Office Word Belgesi.(8).DOCX isimli belgeye göre mütefeccirat (bomba ve patlayıcı) işlerinde görevlendirildiği anlaşılmıştır. Güvenlik kamera görüntüleri izleme tutanağı ve dijital materyallerden elde edilen belgeler incelendiğinde, şüphelinin herkesin giremediği örgütün hücre evine girme yetkisinin olduğu ve eylem yapılacak hedefe malzeme hazırlıklarını yapmak ve ameli (eylemi) yapacak olan kişilere patlayıcı devresini vermekle görevlendirildiği anlaşılmıştır.’’

Kaynak: Diken.com.tr

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler