Fransa'da kamuda 10 yıldan sonra ilk ortak grev: ‘Macron patronların başkanı’

Fransa’da son 10 yıldır ilk kez dokuz kamu emekçileri sendikası ortak grev kararı aldı. Ülke çapında gerçekleştirilen grevden devlet daireleri, hastaneler, havaalanları ve okullar etkilendi.

Fransa'da kamuda 10 yıldan sonra ilk ortak grev: ‘Macron patronların başkanı’

Fransa Sivil Havacılık Kurumundan yapılan yazılı açıklamada memur sendikalarının çağrısıyla yapılan grevler nedeniyle iç hat seferlerinin yüzde 30 azaldığı belirtildi.

Ülke çapındaki greve yaklaşık 5.4 milyon kamu emekçisinin önemli bir kısmı katıldı.

“Macron patronların başkanı”

Paris’teki eylem Republique Meydanı'ndan başlayarak Nation Meydanı'nda son buldu. Eyleme katılanlar “Macron sosyal bölünmeyi derinleştiriyor” ve “Sosyal darbeye hayır” yazılı pankartlar taşıdı ve “Macron patronların başkanı” sloganı atıldı.

Paris, Toulouse, Marsilya, Strazburg Nantes, Lyon ve Lille gibi birçok şehirde dokuz memur sendikasının çağrısıyla toplamda 70 gösteri düzenledi. Ülke genelinde eylemlere polise göre 55 bin kişi, organizatörlere göre ise 400 bin kişi katıldı.

Sendikaların grev çağrısında yeni hükümetin iktidara gelişinden bu yana kamu emekçileri için olumsuz tedbirler alınması, 120 bin işten çıkarma ihtimali rol oynadı.

Fransa’da kamu emekçileri son olarak 2007 yılında greve gitmişti.

 

DHA

Etiketler: Fransa, Grev, sendikalar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler