Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi, 'bilim insanlarının siyasi tasfiyesine karşı' TÜBİTAK’la ilişkileri dondurdu

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS), TÜBİTAK'ın 'bilim insanlarının siyasi tasfiyesine' dikkat çekerek, oybirliğiyle ilişkileri dondurma kararı aldı.

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi, 'bilim insanlarının siyasi tasfiyesine karşı' TÜBİTAK’la ilişkileri dondurdu

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) 24-25 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenen bilimsel konseyinde Pınar Selek’in yargı süreci ve Türkiye’deki akademisyen tasfiyeleri tartışıldı. Konseyde, Türkiye’de ‘bilim insanlarının siyasi tasfiyeye’ maruz kaldığına dikkat çekildi. Birgün Gazetesi’nden Serbay Mansuroğlu’nun haberine göre merkez, Pınar Selek’in defalarca bozulan mahkeme kararlarına rağmen yargı tarafından taciz boyutuna varan yargılamalarla karşı karşıya kaldığını belirtti. CNRS, Selek ile dayanışma çağrısı yaparak Fransa hükümetinin bu konuda Türkiye hükümetini uyarması yönünde karar aldı. Açıklamada, “Pınar Selek’in maruz kaldığı baskı meslektaşlarının maruz kaldığı baskının sembolüdür” ifadesi kullanıldı.

TÜBİTAK ile ilişkiler gözden geçirilecek

TÜBİTAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu) akademisyenlere yönelik tasfiyesinin de ele alındığı konseyde, TÜBİTAK’ın özellikle 24 Mart 2017 tarihinde tüm bilimsel dergilere gönderdiği genelge ile Türkiye’deki bilim insanlarına yönelik bir ‘siyasi temizliğe’ giriştiği belirtildi. Bilimsel konseyin, TÜBİTAK’ın bu uygulamalarını göz önüne alarak işbirliği anlaşmalarını gözden geçirmesi talebi oy birliği ile kabul edildi.

 

Etiketler: TÜBİTAK

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler