Filistin'den açlık grevleri uyarısı: Yeni bir intifada süreci başlayabilir

İsrail'in açlık grevindeki mahpuslarla görüşmeyi reddetmesi üzerine Filistin, uluslararası kuruluşlara çağrı yaptı. Çağrıda "Herhangi birinin hayatını kaybetmesi halinde bu durumun yeni bir intifada sürecini başlatabilir" uyarısı yapıldı.

Filistin'den açlık grevleri uyarısı: Yeni bir intifada süreci başlayabilir

Filistinde cezaevlerinde bulunan mahpusların Özgürlük ve Onur başlığıyla taleplerinin yerine getirilmesi amacıyla 8 cezaevinde başlattıkları açlık grevlerinde kritik aşamaya gelindi.  Filistin yönetimi, İsrail devletini açlık görevindeki mahpusları ziyaret etmeyi reddetmesi ve taleplerin ciddiye alınmaması nedeniyle eleştirdi. Filistin yönetimi Mahkum İşleri Başkanı İsa Qaraqe, mahpuslardan herhangi birinin hayatını kaybetmesi halinde bu durumun yeni bir intifada sürecini başlatabileceği uyarısını yaptı.

Isa Qaraqe, İsrail yönetiminin ilk önce 8 cezaevinde 1187 Filistinli mahpus olduğunu sonra bu rakamın 1500’lere kadar çıktığını hatırlattı. Qaraqe’nin rakamlarına dair İsrail’den herhangi bir doğrulama gelmedi.

Isa Qaraqe, eğer mahpusların talepleri karşılanmazsa daha çok tutuklunun greve katılacağını ve eylemden önce aylar süren müzakerelerin sonuç vermediğini hatırlatarak BM ve uluslararası kuruluşları duruma müdahale etmeye çağırdı.

Özgürlük ve Onur başlığıyla duyurulan açlık grevinde telefonlara ve avukatlara erişim, tecrit uygulamalarının kaldırılması ve daha düzdün sağlık hizmetleri gibi talepleri bulunuyor. Filistin yönetimi başbakanı Rami Hamdallah ve Filistin Kurtuluş Örgütü icra kurulu üyesi Henan Aşrawi mahpuslara yönelik desteklerini açıkladılar.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler