Eylemlere katıldıkları gerekçesiyle bursu kesilen 150 öğrenciden önceki yatırdıklarını da istediler

Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi’nde okuyan yaklaşık 150 öğrenciye verilen KYK bursları çeşitli eylem ve etkinliklere katıldıkları gerekçesi ile kesildi. Öğrencilerin şimdiye kadar aldıkları bursların ise devlete geri ödenmesi istendi.

Eylemlere katıldıkları gerekçesiyle bursu kesilen 150 öğrenciden önceki yatırdıklarını da istediler

Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi’nde okuyan yaklaşık 150 öğrencinin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen bursları çeşitli eylem ve etkinliklere katıldıkları gerekçesi ile kesildi. Öğrencilere bursların kesildiğinin haber verildiği tabligatta ise, “Terör ve anarşi olaylarına karışmak” ifadesi kullanıldı.

Özgürlükçü Demokrasi’de yer alan habere göre; öğrenciler hakkında dava da açılırken, tebligatta öğrencilerin şimdiye kadar aldıkları bursları ise 2019 yılı itibariyle devlete geri ödenmesi istendi.

Ne olduğunu yazmamışlar!

Burslarının kesilmesine tepki gösteren Osmangazi Üniversitesi’nde Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü ikinci sınıf öğrencisi Caner Yıldırım, “Yazdıkları tek şey ‘Terör ve anarşi olayların katılmak’ ama hangi eylemle, hangi hareketin terör ve eylemlerine katıldığımı dahi belirtilmemiş. Yazdığımız dilekçeye bile aynı maddeyi ekleyerek cevap verdiler. Biz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için eylem ve etkinlikler düzenledi. Referandumda ‘Hayır’ kampanyası düzenledi. Bu sebeple eğitim hakkımın elimden alındığını düşünüyorum. Çünkü hükümetin, aleyhine yapılan demokratik protestolara karşı kullandığı silahlardan biri bu” dedi.

Boyun eğecek değiliz

Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ayşe Babaoğlan ise, “Katıldığım eylemler ya basın açıklamalarıydı ya da Nuriye ve Semih için dilek feneri uçurmak gibi eylemlerdi. Biz iki insanın hayatına devam edebilmesi, işini kazanabilmesi için bir şeyler yapmaya çalıştık ve bununla da kimseye zarar vermedik. Onların bu korkutmalarına karşı boyun eğecek değiliz, öğrenciyiz ve bu ülkenin gelecek nesilleriyiz” dedi.

Daha önce de 2016’da 1 Mayıs etkinliklerine katılan Osmangazi Üniversitesi’nde okuyan 7 öğrencinin bursu emniyetin talebi üzerine kesilmişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler