ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu'nun tutuklanması İstanbul ve Ankara’da protesto edildi

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu dahil son dönemdeki tutuklamalar İstanbul ve Ankara'da protesto edildi.

ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu'nun tutuklanması İstanbul ve Ankara’da protesto edildi

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu dahil son dönemdeki tutuklamalar İstanbul ve Ankara'da protesto edildi. Eylemlerde BÖG Komutanı Ulaş Bayraktaroğlu için yapılan anmaya katılanlara yönelik soruşturma, gözaltı ve tutuklamalar da protesto edildi.

İstanbul'da ESP, Devrimci Parti ve Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) çağrısıyla Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda yapılan açıklamada, "Teslim olmadık olmayacağız" yazılı pankart açıldı.

'Sosyalizm fikri meşrudur'

İlk sözü alan ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, Otlu'nun tutuklanmasının parti iradesini kırmaya dönük bir saldırı olduğunu söyledi. Çelebi, gözaltı, baskı ve tutuklamalarla ESP'nin iradesinin kırılamayacağını, bunun defalarca pratikte görüldüğünü kaydetti ve ekledi: "Çünkü ESP'nin iradesi, sosyalizm fikri meşrudur."

ESP'nin adaletsizliğe, eşitsizliğe, sömürüye, kadın katliamlarına karşı durduğunu, adalet ve özgürlük mücadelesi yürüttüğünü belirten Çelebi, bu saldırıların sadece ESP'ye dönük olmadığına dikkat çekti. Çelebi, "HDP'ye, Devrimci Parti'ye bir dizi siyasi operasyonlar yapılmakta. Devrimcilerin, sosyalistlerin, demokratların, aydınların iradesi kırılmaya çalışılmakta. Saray'a itaat etmeyenler hapse tıkılmaktadır. Ama biz o hapishaneleri de direniş merkezlerine dönüştüreceğiz" dedi.

Göllü: Diz çökmeyeceğiz

Çelebi'nin ardından, BÖG Komutanı Ulaş Bayraktaroğlu anmasına katıldığı için haklarında soruşturma açılan Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü ve TKP Genel Başkanı Erkan Baş söz aldı.

Göllü, Otlu'nun tutuklanmasının siyasi iktidarın geldiği noktayı gösterdiğini belirterek, 15 Temmuz'da darbe yapılmış olsaydı ilk olarak siyasi parti başkanlarının tutuklanacağına dikkat çekti. Göllü, "Tablo tersinden gerçekleşti" diye ekledi. Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Komutanı Ulaş Bayraktoğlu için yapılan anmaya katılanlara yönelik gerçekleşen gözaltı ve tutuklama terörünü hatırlatan Göllü, "Bu durum siyasi mücadelenin geldiği boyutu gösteriyor. Muhalif olan, özgürlükten, emekten, demokrasiden yana olan herkes hapse atılmayı göze almıştır. Devrimci kurumların dayanışmayı büyütmesi gerek. İddiamızdan vazgeçmeyeceğiz. Her türlü baskıya rağmen diz çökmeyeceğiz" dedi.

Baş: saray rejimini başlarına yıkacağız

Erkan Baş ise Maltepe'de yapılan Adalet Mitingi ve ardından HDP'nin yaptığı Vicdan ve Adalet Nöbet'lerini hatırlattı. Baş, "Bu ülkenin temel sorunlarından birinin adalet olduğunu söyledik. Türkiye'nin en adaletsiz iktidarını oluşturan AKP ve Saray rejimi her geçen gün bizi haklı çıkarmaya devam ediyor" dedi. İnandığı değerler uğruna kavga eden ESP Genel Başkanı Otlu için bir araya geldiklerini söyleyen Baş, ancak meselenin sadece bir devrimcinin tutuklanması olmadığını dile getirdi. Baş, "Bu ülkenin devrimcileri, sosyalistleri, komünistleri için zaten koskocaman bir cezaevine dönüşmüş bir ülkede biraz daha küçük bir cezaevine girmek önemli değildir. Esas olan ülkenin içine düşürüldüğü durum" diye konuştu.

Eşit ve özgür bir ülkede yaşamak için kavga yürütüldüğünü belirten Baş, "Bunun için bu iktidara boyun eğmiyoruz, bunun için bu iktidara teslim olmuyoruz ve bu saldırıların hiçbirisi özel olarak şahsızıma dönük değildir" dedi. Baş, saldırıların hedefinin Türkiye emekçilerinin ve yoksullarının olduğunu söyledi. Baş, şu ifadeleri kullandı: "Ne yaparlarsa yapsınlar bu ülke halklarının teslim olmayan iradesini temsil etmeye devam edeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar inandıklarımızdan geri adım atmayacağız. Teslim olmayacağız, boyun eğmeyeceğiz. Bununla da yetinmeyeceğiz. Halklarımıza düşman, emekçilere, yoksullara, alınteriyle yaşayan herkese düşman Saray rejimini başlarına yıkacağız, bir kez daha ilan ediyoruz."

EHP İstanbul İl Başkanı Özge Akman ile DAF, TKP, HDP, HDK, EMEP, Partizan, EHP, Devrimci Hareket, DHP ve Kaldıraç temsilcilerinin de katıldığı eylem, "Faşizme karşı omuz omuza", "Yaşasın devrimci dayanışma", "Çiçek Otlu'ya özgürlük", "Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz", "ESP susmadı susmayacak" sloganlarıyla sona erdi.

Ankara'da devrimci dayanışma

Ankara'da ise ESP, Birleşik Devrimci Parti, TKP ve HDP'nin çağrısıyla Sakarya Caddesi'nde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya HDP Milletvekili Besime Konca, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, HDP PM üyeleri Orhan Çelebi, Hüsamettin Özdem, HDP Kadın Koordinasyonu'ndan Birsen Kaya ile SODAP, Kaldıraç ve EHP üyeleri de katıldı.

Basın açıklamasını okuyan ESP Ankara İl Eşbaşkanı Didar Gül, ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu'ya yönelik komplocu tutumun HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile 11 milletvekilini aynı anda gözaltına alınıp tutuklanmasıyla düğmesine basılan konseptin devamı olduğunu söyledi. İktidarın toplamda muhalefete saldırdığını ifade eden Gül, şunları söyledi: "Yine devrimci kurumlara yönelik siyasi operasyonlar kapsamında ESP Genel Başkanını tutuklayan iktidar; barbar, katliamcı IŞİD çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşen Ulaş Bayraktaoğlu’nun anmasına katılan Devrimci Parti ve TKP Genel Başkanı dahil 17 kişiyi ifadeye çağırmış, aynı soruşturmada Rojava’da ölümsüzleşen Yusufbaş Akay’ın babası HDP İl Yöneticisi Ceyhan Akay’ı ve HDP Kadıköy İlçe Başkanı Ercan Demir’i tutuklamıştır."

"Diktatör korkaktır, çaresizdir" diyen Gül, devrimcilerin ve ezilenlerin birleşerek direndiklerini söyledi. Gül, "Genel Başkanımız Çiçek Otlu'nun, faşist karargahların esareti altında bize ve halklara seslendiği gibi, 'faşizme teslim olmadık, olmayacağız' diye haykırmaya devam eden devrimciler ve devrimci irademiz var. Ulaş Bayraktaroğlu’nu anmak suç değil, onurdur" dedi.

Hatimoğulları: Otlu tarihe onurumuz olarak yazılacak

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise "Çiçekleri kopararak baharın gelişini engelleyeceklerini zannediyorlar, halbuki yepyeni çiçekler filizleniyor. Çiçek Otlu tarihe onurumuz olarak yazılacaktır. Çiçek Otlu yoldaşımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bütün siyasi tutsaklar serbest kalmalıdır. Faşizme karşı direnişimiz, mücadelemiz ve dayanışmamız sürecektir" diye konuştu.

Açıklama boyunca, "Çiçek Otlu onurumuzdur", "Ulaş Bayraktaroğlu onurumuzdur", "Yaşasın devrimci dayanışma" ve "Zindanlar boşalsın tutsaklara özgürlük" sloganları atıldı.

Konca: Çiçek yoldaşla dayanışmayı sürdüreceğiz

Ardından söz alan HDP milletvekili ve Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın tutuklanma biçiminin görülmemiş bir şiddet biçimi olduğunu ve bugün Çiçek Otlu'nun da aynı şiddet biçimine maruz kaldığını kaydetti. Konca, "Çiçek Otlu arkadaşımız bir an önce serbest bırakılmalı. Biz kadından gücümüzü alarak siyaset yapıyoruz" dedi. İktidarın gözaltı ve tutuklamaları muhalefeti bastırma biçimi olarak görmesinin yanlış olduğunu söyleyen Konca, "Çiçek yoldaşımızla dayanışmayı sürdüreceğiz. Biz hukuksuzluğu yargılayacağız, mahkum edeceğiz. Başaran kadın dayanışması ve demokratik siyaset olacak" dedi.

Çubuk: Çiçek otlu hepimizin kadın iradesidir

Devrimci Parti adına söz alan Burcugül Çubuk, iktidarın erkek egemen aygıtlarının en çok kadın iradesinden korktuğunu ve bu yüzden Çiçek Otlu'ya saldırdığını söyledi. Otlu'nun tüm kadınların ortak iradesi olduğunu belirten Çubuk, "Her kadın tutsak bizim özgürlük mücadelemizde bir mihenk taşıdır, onurla onları özgürleştirmek için mücadele edeceğiz. Yılmak yerine, diz çökmek yerine daha çok mücadele edeceğiz" dedi. Çubuk, erkek egemenliğine karşı mücadelenin kadın örgütlerini güçlendirmekten geçtiğini vurguladı. Bayraktaroğlu anmasına katılanlara yönelik saldırıları da hatırlatan Çubuk, "Bugüne kadar hiçbir baskınız bizi yıldırmadı, bundan sonra da ailelerimize yönelen baskılarınız bizleri yıldıramaz. Çocuklarını sahiplenen ailelerin onurundan korkun. Bu onur, bu özgürlük sevdası kazanacaktır" dedi.

ETHA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler