Ermeni Patrik Vekili Ateşyan istifa etti

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Patrik Vekilliği görevinden istifa etti. Türkiye devleti Ateşyan’ın görevini sürdürmesini isterken, Ermeni cemaati 15 Mart’ta Değabah seçilen Karekin Bekçiyan’ın Patrik seçimi sürecini başlatabilmesi için Ateşyan’ın görevinden istifa etmesini istiyordu.

Ermeni Patrik Vekili Ateşyan istifa etti

Türkiye Ermenileri, bir süredir yeni patrik seçiminin yapılması için girişimlerini sürdürüyordu. Patrik Mesrob Mutafyan’ın sağlık nedenleriyle emekliye sevk edilmesinin ardından Ermeni ruhanileri 15 Mart’ta yapılan seçimle Karekin Bekçiyan’ı Değabahlığa (Patrik kaymakamlığı) getirmişti. Ancak aynı gün İstanbul Valiliği’nden gelen bir yazıyla Ateşyan’ın görevini sürdürmesi istenerek seçimlere müdahale edilmişti.

Kilise geleneklerine göre, seçim sürecinin başlayabilmesi için Patrik Genel Vekilliğinin ortadan kalkması gerekiyordu. Ateşyan ise, devletin isteğine uygun davranıp görevinden istifa etmiyordu. Bu da Türkiye Ermeni cemaatinde rahatsızlık yaratıyordu. Nitekim Düşünce Platformu adlı topluluk, Ateşyan’ı şu sözlerle istifaya çağıran bir metni imzaya açtı: “Türkiye Ermeni Patrikliği işgal altında! Farkında mısınız? Tüm yetkileri sona erdiği halde gelenek dışı unvanına inatla yapışan 1700 yıllık kadim bir kilisenin iç işleyişine bürokrasiyi yalan dolanla ortak etmeye uğraşan hayırseverlik görüntüsü altında iktidar peşinde koşan yetkisiz sorumsuzlar, seçimin önünü tıkadılar. Ne akıl ne vicdan, ne insan ne din, ne hukuk ne gelenek tanıyorlar! Değabah ve halka karşı kilisenin kapısına vurulan utanç zincirleri, bu toplumun ayaklarına vurulan prangalardır. Toplumun onurunu savunanları da, bu oldu bittilere engel olmayan sorumluları da tarih yazacak!”

Ermeni toplumu içinde yaşanan tartışmaların ardından, Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, bugün bazı vakıf yöneticileri ve hayırseverle bir araya geldi.

Toplantıya katılan vakıf yöneticileri, Ateşyan’ın Patrik Genel Vekilliğinden istifa ettiğini belirttiler.

Türkiye Ermenileri Patrikhanesinin, istifa kararını resmi açıklamayla duyurması bekleniyor.        

Kaynak: Agos

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler