Erdoğan'ın korumalarının şiddet uygulaması sonrası Washington büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmış

ABD'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarının HDP'li vekillere özgürlük için eylem yapan protestoculara saldırmasının ardından Türkiye Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı öğrenildi.

Erdoğan'ın korumalarının şiddet uygulaması sonrası Washington büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın Salı günü Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan olayların ardından Dışişleri’ne çağrıldığını söyledi. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Kılıç’ın, bakanlıkta Siyasi İlişkilerden Sorumlu Müsteşar Thomas Shannon’la görüştüğü belirtildi. 

Salı günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında Büyükelçilik Konutu önünde önce protestocularla ellerinde Türk bayrakları taşıyan bir grup kavga etmiş, bir süre sona kavgaya Erdoğan’ın korumaları da katılmıştı. Olaylarda 11 kişi yaralanmış, 2 kişi de gözaltına alınmıştı.

Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi’nin, Salı günü Büyükelçilik Konutu önünde yaşanan olaylar nedeniyle sınır dışı edilmesini istemişti. Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı McCain, “Büyükelçiyi Amerika Birleşik Devletleri’nden göndermeliyiz, böyle bir şey diplomatik olarak karşılıksız bırakılamaz,” dedi. 

Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Jonathan Cohen de yaşananları kınadıklarını belirtti.

Dihaber

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler