Erdoğan Şili'de protesto edildi: IŞİD Erdoğan'ın ordusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şili’ye gelişi, aralarında Mapuche-Kürdistan Dayanışma Komitesinin de bulunduğu 100’ün üzerinde kurum tarafından protesto edildi. Eylemde “Erdoğan, ülkemize ayak basarak topraklarımızı kirletti, defol” mesajı verildi.

Erdoğan Şili'de protesto edildi: IŞİD Erdoğan'ın ordusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şili’de protestolarla karşılandı. Aralarında Şili, Mapuche-Kürdistan Dayanışma Komitesi’nin de bulunduğu 100’ün üzerinde örgüt yerel saatle 12:30’da bir eylem düzenledi. Ayrıca Erdoğan’ın ağırlanacağı Plaza de Constitucion’da buluşan eylemciler, “DAİŞ Erdoğan’dır, Erdoğan DAİŞ’tir”, “Bachelet Mapucheleri, Erdoğan Kürtleri katlediyor”, “Kürt halkı yalnız değildir” yazılı pankart taşındı.

Erdoğan başkanlık sarayında Şili Devlet Başkanı Michel Bachelet ile görüştüğü esnada yapılan eylemde, “Barbar tavırlarına, NATO yayılmacı politikalarına, geçmişte ve bugün halkları katleden soykırıma uğratan politikalarına, Ortadoğu’da insanlığın düşmanı DAİŞ’e açıkça verdiği desteğe, bugün başta Cizre, Sur, Nusaybin ve Yüksekova olmak üzere birçok şehirde soykırım uygulamalarına rağmen, Erdoğan’ın Şili hükümeti tarafından ülkemizde kabul edilemez” denildi. Erdoğan’ın ayak bastığında Şili’nin kirlendiği de belirtilen konuşmalarda, Şili hükümetinin bütün gerçekleri bilmesine rağmen, Erdoğan’ı ağırlamasının da bir skandal olduğu vurgulandı.

“Böylece Şili hükümeti artık DAİŞ’i besleyen ve yönlendiren, bizzat kendi vatandaşlarını Cizre ve Kürt yerleşim birimlerinde katleden bir faşistin suç ortağı olmayı kabul etmiştir” denilen konuşmalardan sonra eylem, “Erdoğan, Şili’den defol”, “Katil Erdoğan, terörist Erdoğan” sloganları atıldı. Eylemciler yer yer Erdoğan’ın özel korumaları ve polis ile gerginlik yaşadı. (ANF)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler