Erdoğan, silah yasağının ardından ABD'de konuştu: Biz alamıyoruz, teröristlere veriyorsunuz

Cumhurbaşkanlığı korumalarının kullanması için ABD ile yapılan silah anlaşması, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından geri çekildi. ABD'de bulunan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan karara tepki gösterdi. Erdoğan, ''Biz paramızla silah alamazken siz terör örgütlerine silah veriyorsunuz'' ifadelerini kullandı.

Erdoğan, silah yasağının ardından ABD'de konuştu: Biz alamıyoruz, teröristlere veriyorsunuz

AP ajansının bir Kongre yetkilisine dayandırdığı habere göre; Dışişleri Bakanlığı, silah satışına yönelik tasarıyı resmen geri çektiğini Kongre’ye bildirdi.

Talebin New Hampshire merkezli Sig Sauer silah şirketinden geldiği belirtildi. Sig Sauer, ABD hükümetinden satış için gerekli yetki belgesini talep etmişti. Şirketin lisans talebini, Türk tarafının satışın gerçekleşmesi yönündeki beklentisini yitirdiğini duymasının üzerine geri çektiği öne sürüldü.

1.2 milyon dolar değerindeki satış anlaşması rafa kalktı

ABD Dişişleri Bakanlığı'nın, dün kongreye verdiği silah satış bildirisini geri çekmesinin ardından, AKP genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumalarının kullanması için bu yılın başında ABD'li bir silah şirketi ile yapıldığı söylenen 1.2 milyon dolar değerindeki yarı otomatik silah satış anlaşması rafa kalkmış oldu.

ABD’de bulunan  Erdoğan, bu gelişmeyi, Amerikan PBS kanalına verdiği mülakatta değerlendirdi.

Trump yönetiminin silah satış tasarısını geri çekme kararına inanamadıklarını söyleyen Erdoğan, ABD yönetiminin YPG'ye yaptığı silah yardımını hatırlatarak, "Biz paramızla sizlerden silah alamazken siz niçin parasız olarak bu terör örgütlerine bu silahları veriyorsunuz (…) Biz bu sorularımızın cevabını bulamadığımız için stratejik ortak olarak bundan üzüntü duyuyoruz" dedi.

(CUMHURİYET)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler