Erdoğan: Bizim tek derdimiz var, İslam, İslam, İslam

Erdoğan: Bizim tek derdimiz var, İslam, İslam, İslam

Endonezya’da konuşan Erdoğan, mezhepçilikten zarar gördüklerini belirtti ve tek dertlerinin İslam olduğunu vurguladı. “Ateist olanları savunan Müslümanlar’ın dahi olduğunu” söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Uzakdoğu gezisini sürdürüyor. Gezinin ikinci ayağı Endonezya’nın başkenti Cakarta’da Milli Güvenlik Akademisi’nde yaptığı konuşmada İslam dünyasının sorunlarını ele aldı.

Erdoğan konuşmasında mezhepçilikten zarar gördüklerini belirtti ve tek dertlerinin İslam olduğunu vurguladı.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

“İslam dünyasının en önemli sorunu mezhepçilik. İslam adına veya Müslüman kisvesiyle nefret uyandıran suçlar işleyen teröristler en çok bu sorundan nemalanıyor.”

“Bizim Sünnilik noktasında, Şia noktasında veya farklı mezhepler noktasında böyle bir derimiz yok. Bizim tek derdimiz var: İslam, İslam, İslam. İslam’a gölge düşürülmesini kabul etmemiz mümkün değil.”

‘Batı hassas değil’

Erdoğan Suriye iç savaşı ve IŞİD’i kastederek “Şu anda tüm yapılanlardan İslam zarar görmektedir” dedi ve ekledi:

“Türkiye’yi ısrarla bu terör örgütüne destek veriyormuş gibi göstermeye çalışıyor. Batı ve dünya ülkeleri, Türkiye gibi hassas olmamıştır.”

“Avrupa’da müslümanlara yönelik ayrıştırıcı tavır bizi derinden etkilemektedir.”

‘Ateist olanları dahi savunanlar var’

“Bakıyorsunuz şu anda, Müslüman olduğunu söyleyen, fakat farklı mezhepten olduğu için, ülkemdeki terör mücadelesinde ateist olanları dahi savunanların olduğunu gördüğümüz bir dünya var. Böyle bir yaklaşım tarzını görüyoruz.”

“Ama lafa geldiği zaman ‘Müslümanız’ diyorlar. Ama öbür tarafta terörist, aynı zamanda ateist olan örgütleri bu mezhep farklılığından dolayı savunanları görüyoruz. Öyleyse bunlara karşı uyanık olmak zorundayız.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler