Erdoğan: Bir insanın kıyafetinden hangi kültüre sahip olduğunu anlamamız lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen Milli Kültür Şurası'nda yaptığı konuşmada, "Eğer bugün İstanbul'da yürüyen bir kişinin kıyafetinden, ayakkabısından hangi kültüre sahip olduğunu çıkaramıyorsak kültürel kuraklığın pençesindeyiz demektir" dedi.

Erdoğan: Bir insanın kıyafetinden hangi kültüre sahip olduğunu anlamamız lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lütfü Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen Milli Kültür Şurası'nda yaptığı konuşmada şöyle dedi: 

''Kültür faaliyetleri adı altında milli kültürümüze uymayan etkinlikler konusunda dikkatli olmalıyız. Çağımızın en büyük sorunlarından biri kültürel sığlaşmadır. Hiçbir derinliği ve kalıcılığı olmayan işlerle bir kültür ve medeniyet inşa edilemez. Özellikle gençlerimizi bir ustanın dizinin dibinde oturtarak gerçek sanat ve kültürü öğretmeye teşvik etmeliyiz. Kültürün her alanında birikimlerimizi sahiplenecek çalışmaları ön plana çıkarmalı ve desteklemeliyiz. Televizyon, internet ve özellikle sosyal medyanın kültürümüzü yiyip bitirmesine göz yumamayız.

Dünya birkaç asırdır kültür olarak tek düzeleşme konusunda ilerliyor. Bu büyük bir tehdit. Bunu fırsata dönüştürebiliriz. Eğer bugün İstanbul'da yürüyen bir kişinin kıyafetinden, ayakkabısından hangi kültüre sahip olduğunu çıkaramıyorsak kültürel kuraklığın pençesindeyiz demektir. Bir sofrada tüm unsurlarıyla hangi milletin ürünü olduğunu anlayamıyorsak durum gerçekten vahim.'' 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler