Erdoğan 15 Temmuz sonrası atamıştı: Ege rektörü hakkında yakalama kararı

Tayyip Erdoğan tarafından 15 Temmuz sonrası atandığı Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nde 6 ayda üniversitelilere onlarca ceza yağdıran, 11 barış akademisyeninin ihracında görev alan ancak hakkındaki “FETÖ” soruşturması kapsamında ihraç edilenler arasında katılan Cüneyt Hoşcoşkun hakkında yakalama kararı verildi.

Erdoğan 15 Temmuz sonrası atamıştı: Ege rektörü hakkında yakalama kararı

Tayyip Erdoğan tarafından 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun hakkında “FETÖ” soruşturması kapsamında yakalama kararı çıkarıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Hoşcoşkun’un evini basan polis, Hoşcoşkun’u bulamazken evde arama yaptı ve bazı eşyalara el koydu.

Hoşcoşkun, Erdoğan tarafından rektörlüğe getirilmesinden sonra “FETÖ” soruşturmasına dahil edilmiş, 28 Şubat’ta YÖK tarafından “hakkındaki soruşturmanın selameti” gerekçesiyle açığa alınmış, 23 Mayıs’ta memuriyetten uzaklaştırılmış, 25 Ağustos’taki OHAL KHK’si ile de ihraç edilmişti.

Cüneyt Hoşcoşkun kimdir?

Hoşcoşkun, Tayyip Erdoğan’ın kurucusu olduğu Birlik Vakfı’nın İzmir başkanlığını yaptı. Rektör adaylığı boyunca AKP’li bakanlar, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile sık sık bir araya geldi. Hoşcoşkun, rektör adayı olduğu süreçte bilime, sanata öncü olacağını söyledi. Rektör olduktan sonra İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya kendisini tebrik ederken, “Kendisini uzun yıllardan beri tanıyorum. Mücadeleci ruhu, başarıyı hedefleyen kişiliği bu görevde en önemli gücü olacaktır. Emniyet teşkilatı olarak yapacağı çalışmalarda her daim yanındayız” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Tayyip Erdoğan için “Başkomutanımız” ifadesini kullanan Hoşcoşkun “Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız, milletimizin yüce temsil makamı TBMM ve Sayın Başbakanımız ve hükümetimizin değerli üyelerinin demokrasimizi sahiplenici dik ve onurlu duruşları ülkemizi içine düşeceği geleceği belirsiz bir kaostan kurtarmıştır. Darbe teşebbüsünde bulunan gafil ve hainleri lanetliyorum” açıklamasında bulundu.

Akademisyenlere ihraç, üniversitelilere soruşturma

“FETO”cü olarak bilinen Cüneyt Hoşcoşkun, 17-25 Aralık operasyonlarından sonra AKP’ye yakınlığı ile tanınmaya başladı. Ege Üniversitesi rektörü olduğu 6 aylık dönemde üniversitede muhbirlik görevi gören Hoşcoşkun, onlarca üniversiteliye uzaklaştırma cezası verirken, akademisyenleri de ihraç etti.

Bir gece yarısı KHK’leri ile ihraç edilen akademisyenlerin üniversiteye girmesini engelleyen, odalarının kapılarına kilit vuran rektör; cinsel istismar yasasına karşı eylem yapan, Ankara Katliamı’nın 1. yılında anma yapan, “Nasıl bir üniversite istiyoruz” anketi yapan, KHK’ler ile üniversitede açığa alınan hocaları için #HocamaDokunma diyen üniversitelilere 6 döneme varan uzaklaştırmalar verdi.

Yerine bir başka yandaş atandı

Mustafa Cüneyt Hoşcoşkun FETÖ soruşturmasından açığa alınırken rektör yardımcısı Hasan Kalyoncu göreve başladığında Ülkü Ocakları tarafından “ülküdaşımız” diye bahsedilerek tebrik edildi. Cüneyt Hoşcoşkun’un yerine başka bir AKP’li atandı. 2011 yılnda Abdullah Gül tarafından YÖK üyeliğine atanan Beril Dedeoğlu geçici rektör olarak atandı. Dedeoğlu, Ahmet Davutoğlu tarafından 2015’te Avrupa Birliği Bakanlığı’na atandı. Ayrıca geçici bakanlar kurulunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak Ayşen Gürcan ile birlikte görev yaptı. Dedeoğlu, AKP’ye yakınlığı ile de bilinen Star Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapıyor.

Sendika.Org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler