Ensar, MEB kararıyla evlere girecek, dini eğitim verecek!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı 'sohbet' uygulaması ile Ensar Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti gibi tartışmalı kurumlar evlerde dini eğitim vermeye başladı.

Ensar, MEB kararıyla evlere girecek, dini eğitim verecek!

MEB, 'sohbet' uygulaması ile din eğitimine evlerde devam etme kararı aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde, AKP, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti 'dini sohbet' adı altında cumhuriyet düşmanı bir içerikle evlere girecek.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni’nin haberine göre, Bakanlık konuyla ilgili ilk adımı attı.

İstanbul Maltepe’de başlatılan 'evlerde dini sohbet' projesinin altından AKP,F Diyanet, tarikatlar ve yandaş sendika ortaklığı çıktı.

Okul saatleri dışında çocukların 'milli ve manevi mücehhez nesiller' olarak yetiştirilmesi sohbetlere başlanılması talimatı kapsamında MEB himayesinde, AKP, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti dini sohbet”adı altında etkinlikler gerçekleştirecek. 

'Öğretmen Sohbetleri' Maltepe'de başladı

Okullardaki zorunlu din eğitimi ve seçmeli din dersleri ile yetinmeyen MEB, İstanbul Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan’ın talimatıyla 'Öğretmen Sohbetleri Projesi'ni hayata geçirdi.

Müfredat; 'Medeniyet Yolcuları'ndan 

Evde dini sohbetlerde kullanılacak konuların ise MEB onaylı ders kitapları yerine 'Medeniyet Yolcuları Vakfı' adı altında bir vakfın materyalleri kullanılma kararı alındı.

Vakıf başkanı AKP’li

AKP’li Sancaktepe Belediyesi Başkanı İsmail Erdem yönettiği vakfın arkasında ise AKP, Diyanet, MEB, çocuk istismarı skandalı ile bilinen Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, yandaş sendika Eğitim Bir Sen, Önder İmam Hatipliler Derneği ortaklığı olduğu ortaya çıktı.

10'ar kişilik gruplarla aile ziyaretleri 

Öğretmenler tarafından 10’ar kişilik öğrenci gruplarıyla 'mümkünse evde' aile ziyaretleri ve sohbet şeklinde, mümkünse belirlenen bir mekanda, MEB’in maaşını ödediği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri ile din eğitimi çalışmalarının gerçekleştirilmesi talimatı verildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün internet sitesine de yüklediği haftalık konu materyallerinin Medeniyet Yolcuları Vakfı’na ait olması dikkat çekti.

28 ünite başlığı

28 ünite kapsamında iman, ibadet, 15 Temmuz, siyer gibi ünite adlarında din eğitimi verilmesi planlandı.

Hedef 70 bin öğrenci

Evde dini sohbet projesinin son üç yıldır Medeniyet Yolcuları Vakfı tarafından uygulandığı tespit edilirken, bu çalışmanın devlet kaynakları ve güvencesi ile bütün okullara yayılma çabası da dikkat çekti.

Vakıf, üç yılda 424 eğitimci, 4 bin 275 öğrenciye ulaştığını duyururken, MEB desteği ile Maltepe ilçesinde eğitim gören 70 bin öğrenci vakıf eğitiminin yeni hedefi haline geldi. ‘

Emeviler, Abbasiler, Erdoğan

MEB’in vereceği yeni eğitim modeli vakfın sitesinde “Temel ilmihal bilgilerinden başlamak üzere Peygamber Efendimizin Hayatı, 4 Halife Dönemi, Emeviler, Abbasiler, Endülüs Emevileri, Selçuklu ve Osmanlı dönemleri, Cumhuriyet dönemi din devlet ilişkileri ve AKP’nin kuruluşuyla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın milletimiz, İslam Dünyası ve tüm gönül coğrafyamız için ortaya koymuş olduğu destansı mücadele, bu ‘Milli ve Şuurlu Gençliğin’ yol haritasını oluşturuyor” denilerek açıklandı.

Cumhuriyet düşmanı içerik

'Genel Kültür' başlığı altında çocuklara MEB’in anlatacağı konular arasında 'Istırap Salıncağında Özden Kopuşu Seyrederken' başlıklı yazıda cumhuriyet dönemi karşıtlığı açıkça yer aldı.

Yazıda “Altı asırı aşan bir hâkimiyet sürmüş olan Osmanlı Devleti yoktu artık. İnsanımız bütün umudunu yeni kurulmuş olan Devlete bağlamıştı. İlk uygulamalar, halkın beklentileri karşılamak yerine kaygı verici nitelikler taşıyordu” ifadelerinin ardından hilafetin kaldırılması, şer’iye ve evkaf vekaletinin kaldırılması, tevhid-i tedrisat kanunu ile medreselerin kapatılması ile dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in Tevhid-i Tedrisat’la ilgili “Bu kanun tamamıyla dini bir maarif teşkilatı olan medreseyi kaldırıyor, Türk maarifi lâik ve dünyevî bir mahiyet kazanıyordu... Tevhid-i tedrisat, maziye bağlanan düşünüş tarzının yıkılıp, modern kültürün kurulması hareketidir. Bu bakımdan tarihimizin ve istikbalimizin en mühim inkılâplarından biridir” sözleri eleştirildi.

'Allah' demek yasakmış 

Ayrıca skandal içerikte, Mustafa Kemal ve İnönü dönemi de ‘Allah demenin yasak olduğu yıllar’ olarak anlatıldı. 

Etiketler: ensar vakfı, AKP, MEB

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler