Ekim Devrimi 100 yaşında: 'Faşizme karşı savaşan Sovyet afişleri'

İstanbul’da bulunan Ayışığı Ekin Sanat Derneği, “Faşizme karşı savaşan Sovyet afişleri” adı altında sergi açtı. Sergide Sovyet Ekim Devrimi”nin 100’üncü yılına ilişkin geçmişten bugüne kadar unutulan ve günümüzde de sıklıkla kullanılan afişler yer alıyor.

Ekim Devrimi 100 yaşında: 'Faşizme karşı savaşan Sovyet afişleri'

İstanbul Şişli’de yer alan Ayışığı Ekin Sanat Derneği, Sovyet Ekim Devrimi’nin 100’üncü yılına ilişkin geçmişten bugüne kadar unutulan ve günümüzde de sıklıkla kullanılan afişleri bir araya getirerek “Faşizme karşı savaşan Sovyet afişleri” sergisini açtı.

Ekim Devrimi’ne ışık tutan sergide, Hitler’e karşı mücadelede yer almaya ve halkı anavatanı savunmak için Kızılordu’ya katılmaya çağıran afişleri bulunuyor. dihaber’de yer alana habere göre sergide afişlerin yanı sıra Lenin’in kitapları, Sovyet dönemi kartpostalları ve önemli Sovyet dönemi eserleri de yer alıyor.

Sergide yer alan bu eserler ise Nikolai Sokolov, Porfiry Krylov, Mikhail Kupriyanov, Irakly Toidze imzasını taşıyor.

Sergi Ekim Devrimi’nin 100’üncü yılına özel            

Ayışığı Ekin Sanat Derneği Genel Sanat Yönetmeni ve Önsöz Dergisi Yayın Kurulu üyelerinden Songül Yücel, serginin kolektif bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

Ekim Devrimi’nin 100’üncü yılında, Ekim ayında aynı sergiyi farklı bir şehirde açmayı planladıklarını söyleyen Yücel şunları şunları söyledi:

“90’lı yıllarda Sovyetleri ziyaret eden bir arkadaşımız tarafından 25 afişlik orijinal baskıları ile yer alan kataloğ Türkiye’ye getirildi. Yıllar içinde nasıl değerleneceğini hep düşündük. Birçok baskın ve gözaltıların yanı sıra KHK’lardan dahi afişleri kurtarmayı başardık. Bugün sadece 21 afiş kaldı elimizde. Biz de onları Ekim Devrimi’nin 100’üncü yılı nedeniyle sergilemek istedik.”

“Afişlerin temel özelliği korkuyu yıkmak”

Yücel ikinci dünya savaşı yıllarında Leningrad ve Stalingrad önlerinde Hitler’in büyük bir işgal girişiminin olduğunu anımsatarak, “Sanatçılar da çizimlerini yaptıkları afişler ile işgale karşı halkın zafer inancını yükseltti. Afişlerin temel özelliklerinin insanlardaki korkuyu yıkmak ve anavatan olan Sovyetleri savunmaya halkları çağırmaktır” dedi.

13 Haziran’da açılan sergi, 13 Temmuz’a kadar her gün 15.00 ile 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Gazete Karınca

Etiketler: sscb, sergi, afiş, Faşizm

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler