Eğitim-Sen: Aslolan kamusal eğitim hakkıdır, gerisi laf'ı güzaftır!

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, LYS sınavında açık uçlu soru tartışması üzerine bir açıklama yaptı. Feray Aytekin Aydoğan, ''Aslolan kamusal eğitim hakkıdır. Bunun dışında yaratılan tartışmalar laf'ı güzaftır. Asıl sorunları konuşmadan gündemi sözde değişim üzerinden oyalama yöntemleridir.'' ifadelerini kullandı.

Eğitim-Sen: Aslolan kamusal eğitim hakkıdır, gerisi laf'ı güzaftır!

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, LYS sınavında açık uçlu soru tartışması üzerine bir açıklama yaptı. Feray Aytekin Aydoğan, ''Aslolan kamusal eğitim hakkıdır. Bunun dışında yaratılan tartışmalar laf'ı güzaftır. Asıl sorunları konuşmadan gündemi sözde değişim üzerinden oyalama yöntemleridir.'' ifadelerini kullandı.

Açıklamada, Açık uçlu sorular ile eğitimciler ve veliler üzerinden yeni kaygılar oluşturduğunu ifade eden  Feray Aytekin Aydoğan, ''Başta kopya skandalları olmak üzere;sınav sorularını hazırlayan ve değerlendirenlere karşı bu denli güvensizlik oluşmuşken,açık uçlu soruların hazırlanması ve değerlendirilmesi onlarca soru işaretine ve güvensizliğe neden olmaktadır'' dedi.

Açıklamanın Tam Metni:

Aslolan kamusal eğitim hakkıdır! Gerisi laf'ı güzaf'tır!

LYS sınavında açık uçlu soru tartışması ile sınav sistemi üzerine yeni bir tartışma başladı.Uzun yıllardır sınav sistemine,sınav sorularının nasıl ve kimler tarafından hazırlandığına,sınavlarda hazırlanan yanlış soru tiplerine ve son günlerde yine karşımıza gelen sınav sonuçlarının yanlış hesaplanmasına dair onlarca başlık üzerinden tartışmalar yaşanılıyor.Tüm bu yaşanılanlar ve tartışmalar eğitim sistemimizde şıklar veya açık uçlu sorular vb.tartışmaların öğrencilerimize ve eğitim sistemi açısından kısır döngünün devam ettiğini kanıtlamaktadır.

Açık uçlu sorular ile eğitimciler ve veliler üzerinden yeni kaygılar oluşmuştur. Açık uçlu soru, basitçe evet ya da hayır olarak cevaplanamayan, şıkları bulunmayan klasik, yazılı soruları ifade eden soru tipidir. Açık uçlu soruda soruyu cevaplayanın duygu ve düşüncelerine analizle ulaşılmak istenir. Açık uçlu sorular genellikle öğretmenler tarafından klasik sınavların son sorusu olarak sorulur.Duygu ve düşüncelerin ifade edilmesine dayalı bir ölçme değerlendirme tekniğine dayalı hazırlanacak soru tipleri hangi akademik yetkinliğe sahip kişiler tarafından hazırlanacak ve değerlendirecektir.Başta kopya skandalları olmak üzere;sınav sorularını hazırlayan ve değerlendirenlere karşı bu denli güvensizlik oluşmuşken,açık uçlu soruların hazırlanması ve değerlendirilmesi onlarca soru işaretine ve güvensizliğe neden olmaktadır.

Kaldı ki sınavlarda uygulanacağı söylenen 'açık uçlu soru' tipi ile ölçme değerlendirme tekniği açısından eğitim fakültelerinden itibaren öğretilen 'açık uçlu soru ' tipi de aynı şey değildir.Açık uçlu soru  tipi öğrencilerin aynı zamanda duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilecekleri bir soru tipidir ve tek cevapla sınırlandırılamaz.Açık uçlu soru tipinin amacı öğrencinin bilgi düzeyinin yanısıra o bilginin ifade edebilme becerisinin de ölçüldüğü ölçme değerlendirme aracıdır,şu an LYS'de tarif edilen açık uçlu soru tipi tekniğine uymamaktadır.

Öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendilerini ifade etme olanakları gözardı edilerek şıklı ve açık uçlu denilerek sorgulamayı ,kendilerini özgürce ifade edebilecekleri tüm ölçme ve değerlendirme teknikleri reddedilerek dershanelere,özel derslere,rekabete dayalı tekniklerle hayatlarının en güzel dönemleri yok edilmektedir.

Son yıllarda eğitimdeki başarısı artan ülkeler incelendiğinde bizim ülkemizde uygulanan sınav tekniklerinden tamamen vazgeçildiğini görüyoruz.Öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda çok aşamalı değerlendirme süreçlerinden geçerek,kendilerini sanat,spor vb. bir çok alanda ifade edebileceği bir eğitim sistemi ile başarıya ulaşıldığını,eğitime büyük bütçeler ayrıldığını ve bilimsel eğitimin esas olduğunu görmekteyiz.

Eğitim sistemi bütünlüklü olarak konuşularak ,en büyük bütçenin eğitim sistemine ayrılmasını sağlayarak,tüm öğrencilerimiz için eşit,parasız ve nitelikli eğitim imkanları oluşturularak,öğrencilerin her alanda (sanat,spor,felsefe,bilim....)ilgi ve yetenekleri doğrultusunda okul öncesinden başlanarak yönlendirildiği ve tabii ki bilimin,laikliğin  reddedilmediği  bir tartışma gerçekleştirilmediği sürece soru tiplerine dair sürdürülen tartışma günü geçiştirmek dışında hiçbir anlam taşımamaktadır.

Aslolan kamusal eğitim hakkıdır.Bunun dışında yaratılan tartışmalar laf'ı güzaftır.Asıl sorunları konuşmadan gündemi sözde değişim üzerinden oyalama yöntemleridir.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler