DW’den Daniel Heinrich: Türkiye’de bölünmenin tarihi

Deutsche Welle editörlerinden Daniel Heinrich, Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinde “birlik olmaktan” en uzak noktada olduğunu yazdı.

DW’den Daniel Heinrich: Türkiye’de bölünmenin tarihi

Daniel Heinrich yazısında, yılbaşı gecesi IŞİD’in İstanbul’da bir gece kulübüne düzenlediği silahlı saldırının ardından Erdoğan’ın yaptığı “teröre karşı milli birlik” mesajını hatırlatarak Türkiye’de artık birlik olmak için çok geç kalındığını ifade etti.

Saldırının gerçekleştiği eğlence mekanını tarif eden Heinrich bu mekanın muhafazakar çizgideki AKP ve onun cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği Müslüman-Türk yaşam tarzına zıt bir yaşam tarzına hitap ettiğini belirtti.

Her zamankinden daha da bölünmüş

Türkiye için birlik çağrısını “neredeyse komik” bulan Heinrich bugünkü Türkiye’nin Sünniler, Aleviler, Kürtler, Erdoğan fanatikleri, Erdoğan karşıtları, dindarlar, laikler gibi birçok gruba ayrıldığını ve bu gruplar arasında birlikten söz etmenin mümkün olmadığını vurguladı.  

Yazının devamında bu bölünmüşlükte tek sorumlunun Erdoğan veya AKP olmadığı, bütün siyasi grupların gelinen durumda sorumluluğunun bulunduğu ifade edildi. Sorunun Cumhuriyet’in kuruluşundan gelen “doğumsal bir kusur” olduğunu ifade eden Heinrich şöyle devam etti: “Cumhuriyet’in kurucusu Kemal Atatürk, çoğunluğu köylü ve muhafazakar olan topluma ordunun ve küçük bir elit grubun desteğiyle yeni bir yaşam tarzını dayattı. Nihayetinde, muhafazakar kesimin Atatürk’ün batılı eğilimlerine tepkisi olarak siyasal İslam ortaya çıktı. Bunun son tezahürü de AKP’nin 2002’deki seçim zaferi oldu.”

“Doğru” yaşam tarzı ekseninde çatışma

Heinrich, 15 yıl sonra gelinen noktada, vaktiyle Kemalistlerin toplumun bir bölümünü yok saydığı gibi şimdi de Erdoğan’ı destekleyenlerin “diğer tarafı” yok saymak istediğini söylerken, her iki tarafın da kendi “doğru” yaşam tarzını bütün topluma dayatma şekli arasındaki benzerliği de hayret verici bulduğunu ifade ediyor.

Yazıda, geçtiğimiz yıl yaşanan darbe girişiminin ardından başlatılan tutuklama dalgasının, Kürtlerle yeniden girilen çatışmalı sürecin ve IŞİD ve PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıların Türkiye’yi neredeyse 100 yıllık tarihinde “birlik olmaktan” en uzak olduğu noktaya taşıdığının altı çiziliyor.

Heninrich’e göre bölünmüş olan bu grupların arasında köprü olabilecek somut adımlar atılmazsa Erdoğan’ın birlik çağrısı, şu anda olduğu gibi, bir politikacının ağzından çıkan boş sözler olarak kalacak.

Çeviri-haber: SiyasiHaber

Kaynak: http://www.dw.com/en/opinion-turkeys-history-is-one-of-division/a-37030046

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler