'Dünyanın akciğerlerinin' ranta açılmasını yerel mahkeme durdurdu

Brezilya hükümeti tarafından, 'dünyanın akciğerleri' olarak adlandırılan Amazon Ormanları'nı, Danimarka'nın yüz ölçümünden daha büyük bir alanı madencilik faaliyetleri adı altında ranta açma isteği bir yerel mahkeme tarafından durduruldu.

'Dünyanın akciğerlerinin' ranta açılmasını yerel mahkeme durdurdu

Brezilya hükümetinin, dünyanın akciğerleri olarak adlandırılan Amazon Ormanları’nda, Danimarka’nın yüz ölçümünden daha büyük bir alanın madencilik faaliyetlerine açılması yönündeki kararı, yerel mahkeme tarafından “doğa talanı” denilerek durduruldu.

Brezilya’da 24 Ağustos’ta başkan Michel Temer öncülüğündeki hükümet Amazonlar’da Danimarka’nın yüz ölçümünden daha büyük bir alanının statüsünü, madencilik faaliyetleri için değiştirilmesini onaylamıştı.

Yargıç Rolando Valcir Spanholo ‘Brezilya Başkanı Michel Temer’in 1984’ten beri korunan 46 bin kilometre karelik alanın talanı konusunda yetkilerinin çok dışına çıktığını, bunun ancak kongre tarafından verilebilecek bir karar olduğunu’ belirtti.

Üst mahkeme kararı bozabilir

Durdurma kararı daha önce de defalarca ekonomik çıkarları çevrenin önünde tuttuğu gerekçesi ile eleştirilen Temer’in üzerinde bir baskı oluşturdu ve muhalefete zaman kazandırdı.

Fakat başsavcının temyiz ettiği durdurma kararı altın, bakır, tantal, demir, nikel ve manganez rezervleri bulunan bölge için bu durdurma kararı geçici bir çözüm olabilir.

Brezilya’da daha önce de üst mahkeme, yerel mahkemelerin ‘çevreyi korumak’ adına verdiği kararları bozmuştu.

Demokrat Haber

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler