DSG: Tabqa’yı Tabqalılar yönetecek

Fırat'ın Gazabı Eylem Odası, IŞİD’den kurtardıkları Tabqa kent merkezinde açıklama yaptı. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Resmi Sözcüsü Cihan Şex Ehmed, kentin Tabqa Sivil Meclisi'ne devredileceğini ve barajın da tüm Suriye'ye hizmet edeceğini bildirdi.

DSG: Tabqa’yı Tabqalılar yönetecek

Fırat'ın Gazabı Eylem Odası Komutanlığı, Tabqa kenti ve Fırat (Tabqa) Barajı'nın özgürleştirilmesine ilişkin açıklama yaptı.

IŞİD’den kurtarılan Tabqa kent merkezinde yapılan açıklamada, Tabqa kentini özgürleştirme operasyonunun, DSG güçleri ve uluslararası koalisyon güçlerinin ortaklığıyla 21 Mart akşamı hava operasyonuyla başladığı, geniş ve dikkatli planlamayla güçlerinin barajın doğusuna geçtiği kaydedildi.

Adım adım özgürlük

Operasyonun komutanlarının katıldığı basın toplantısında konuşan DSG Resmi Sözcüsü Cihan Şex Ehmed, "Bu şekilde operasyonun iki kolu Tabqa Askeri Havaalanı'nda birleşmiş, ilk aşama başlamış ve kent kuşatılmıştır. Operasyonun ikinci aşamasında, güçlerimiz 3 taraftan kente girmiş ve savunma hattını kırarak onları Fırat Barajı yapısına ve çevresindeki köylere sıkıştırmıştır. Düşmanlarımız her defasında sivilleri canlı kalkan olarak kullanmış ve güçlerimiz daha dikkat ve özenle devam etmiş, bu da operasyonun hızlı ilerlemesinde engel oluşturmuştur. Günler sonra savaşçılarımız düşmanı sivillerden koparabilmiş ve bu da onların morallerinin düşmesine sebep olmuştur. Çok sayıda terörist güçlerimize teslim olmuştur" dedi.

IŞİD direnemedi

Tabqa kentini özgürleştirme operasyonunda, IŞİD'in Demokratik Suriye Güçleri savaşçılarının direnişi karşısında dayanamadığının bir daha ortaya çıktığını belirten Ehmed, "Çoğu çaresiz kalıp teslim olmuş, birçoğu da sivillerin arasına saklanmış ve baraj idare binasında korunmaya çalışırken savaşçılarımızın eline geçmiştir. Çetelerin sivillerin arasına saklanma girişimlerinin hepsi sonuçsuz kalmıştır. Bu da IŞİD çetelerinin ne kadar korkak olduklarını ve kendilerini korumak için her türlü yöntemi deneyeceklerini göstermektedir" diye konuştu.

Tabqalılar yönetecek

10 Mayıs'ta Tabqa kenti ve Fırat Barajı'nın tamamen IŞİD’den arındırılıp bölgedeki sivillerin kurtarıldığını kaydeden Ehmed, "Tabqa halkına kentin kurtarılmasında savaşçılarımızın yanında oldukları için teşekkür ediyoruz, ayrıca bölge gençlerine güçlerimize katılmaları ve örgütlenerek bölgelerini savunmaları çağrısı yapıyoruz. Ayrıca Uluslararası Koalisyon güçlerine Tabqa'yı özgürleştirme operasyonuna güçlü katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Tüm kamuoyuna kentin operasyon kalıntıları ve mayınlardan temizlenmesinden sonra Tabqa kent yönetimini Tabqa Sivil Meclisi'ne teslim edeceğimizi, kentin güvenliğini Meclis’e bağlı savunma birimlerinin sağlayacağını duyuruyoruz. Fırat Barajı Kurumu Suriye'nin ulusal kurumudur ve kurumun tüm Suriye bölgesine hizmet edeceğini duyuruyoruz. Tabqa operasyonunun kahraman şehitlerinin zaferini Tabqa operasyonu ve Qereçox şehitlerine ve tüm özgürlük savaşçılarını kutluyoruz."

(ETHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler