DSG Deyrezzor Komutanı: 'Kentin çevresindeyiz, bir çok bölgeyi IŞİD'in elinden aldık'

YPG'nin öncülüğünü yaptığı Demokratik Suriye Güçleri Deyrezzor Askeri Meclisi Genel Komutanı Ahmed Ebu Hewla, kentin çevresinde olduklarını ve bir çok bölgeyi IŞİD'in elinden aldıklarını açıkladı.

DSG Deyrezzor Komutanı: 'Kentin çevresindeyiz, bir çok bölgeyi IŞİD'in elinden aldık'

Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) bağlı Deyrezzor Askeri Meclisi Genel Komutanı Ahmed Ebu Hewla, kentin çevresinde olduklarını ve birçok bölgeyi IŞİD’ten aldıklarını söyledi.

DSG kaynaklarına göre, YPG’nin öncülüğünü yapıtığı Demokratik Suriye Güçleri, Suriye’nin Deyrezzor kentinin doğusundaki IŞİD varlığını ortadan kaldırmak için geçen hafta 10 bin kişiyle başlattığı operasyonda ilerleme sağlıyor.

Sputnik’te yer alan haberine göre, DSG’nin bir koldan 40 kilometre, diğer koldan ise 60 kilometre ilerlediği kaydedildi.

Koalisyon güçlerinin hava desteğiyle başlatılan operasyonda şimdiye kadar birçok köy ve mezra IŞİD’in elinden alınırken, şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

‘3 bin sivili kurtarıp güvenli bölgelere yerleştirdik’

Operasyonla ilgili konuşan Hewla, şunları söyledi:

“Erbail, Tır Ibedi, Sanayi mahallesi, Hemer tevail, Telahtan mahallesi, Pamuk bölgesi, 113 Askeri Tugay, Deyr ez Zor bulvarını IŞİD’den aldık. Şimdi kentin çevresindeyiz. Kente her an girebiliriz. IŞİD ile aramızda şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

IŞİD çatışmalarda ağır kayıplar veriyor, 70 kişiyi öldürdük. Bombalı saldırılarını engelliyoruz. Operasyonda şimdiye kadar 3 bin sivili kurtardık. Sivilleri güvenli bölgelere konuşlandırdık. Onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”

 ‘Suriye ordusu IŞİD’i vuruyor’

Operasyonda 10 bin savaşçının yer aldığını aktaran Hewla, şöyle devam etti.

“Deyr ez Zor askeri meclisi ile DSG güçleri savaşçıları operasyonda yer alıyor. ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da hava desteği veriyor. Suriye ordusu da diğer taraftan IŞİD’i vuruyor.”

Etiketler: YPG, DSG, Deyrezzor, Suriye, IŞİD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler