Diyarbakır'da polisten, düğün konvoyuna 'sarı,kırmızı,yeşil' mendil saldırısı: 2 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır’da bir çiftin düğün hazırlıkları kapsamında çeyizi taşıyan nakliyat aracında sarı, kırmızı, yeşil renklerinin kullanılmasına polis saldırdı.

Diyarbakır'da polisten, düğün konvoyuna 'sarı,kırmızı,yeşil' mendil saldırısı: 2 kişi gözaltına alındı

Dün öğlen saatlerinde Diyarbakır’da çeyiz taşıyan düğün konvoyunu durduran Ranger tipli araçlardan inen polislerin, sarı, kırmızı, yeşil mendilleri toplayarak çocuk ve gençleri darp ettiği ileri sürüldü. Duruma tepki gösteren 2 kişi gözaltına alındı.

Dihaber’in aktarımına göre, OHAL ile birlikte düğünlerde çalınan türküler nedeniyle müzisyenleri gözaltına alan ve düğünleri engelleyen polisler, şimdi de düğün konvoylarına müdahalede bulunuyor.

Diyarbakır’da dün çeyiz alma merasimi gerçekleştirmek isteyen bir aileye polis yol ortasında müdahalede bulundu.

Merkez Bağlar ilçesine bağlı Yeni Hal Kavşağı mevkiinde çeyiz almaya giden düğün konvoyu polislerin kullandığı Ranger tipi araçlar tarafından kesildi. Araçlardan inen polislerin çocukların ellerinden sarı, kırmızı, yeşil mendilleri aldığı, çocuk ve gençleri darp ettiği kaydedildi.

Aile bireylerinin tepkisi üzerine polisin, “Burası Türkiye Cumhuriyeti beğenmiyorsanız gidersiniz” dediği belirtildi. Polisin bu sözlerine “Burası bizim memleketimiz asıl siz gidin” diyen 2 kişi ise gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimlerinin Muhammet Kartal ve Efendi Çeliktemel olduğu öğrenildi.

Düğün sahibi: Böylesi baskılarla bizi yıldıramayacaklar

Dihaber’e konuşan, düğün konvoyunu durduran polislerin, sarı, kırmızı, yeşil mendilleri toplayarak çocuk ve gençleri darp edilmesine tepki gösteren düğün sahiplerinden Nezher Kartal, “Bizim düğünlerimiz yıllardır bu şekilde yapılıyor. Bundan sonra da böyle sürecektir. Böylesi baskılar ile bizi yıldıramayacaklar” dedi.

Polis: Nerede yaşadığınızı zannediyorsunuz?

Yapılan gözaltı ve müdahaleye ilişkin konuşan aynı zamanda olay esnasında orada bulunan Tahir Kartal’ın diğer kardeşi Nezher Kartal da, polislerin seyir halindeyken kendilerini durdurarak, çeyiz aracına el koymaya çalıştıklarını söyledi. Kartal, polislerin kendilerini darp ettiğini belirterek, “Bu renkleri taşımanız zorumuza gidiyor. Nerede yaşadığınızı zannediyorsunuz? Şehitlerimiz var? gibi absürt sorular sordu” dedi.

‘Renklere özgürlük istiyorum’

Kartal, gelenek ve göreneklerinden kaynaklı küçük çocukların düğünlerde sarı, kırmızı, yeşil taşıdıklarını dile getirerek, doğanın renklerini bile kendisine düşman olarak gören bir zihniyetin söz konusu olduğunu belirtti.

Yaşananlara anlam veremediklerini söyleyen Kartal, şunları söyledi:

“Eşit ve kardeşçe yaşamamızı istiyorlarsa gelenek ve göreneklerimize saldırmasınlar. Bizim düğünlerimiz yıllardır bu şekilde yapılıyor. Bundan sonra da böyle sürecektir. Böylesi baskılar ile bizi yıldıramayacaklar. Renklere tahammül etmeyen zihniyet önce kendini sorgulasın. İnsanlar bölgede baskının ne boyuta geldiğini ve sistemleştirilmeye çalışıldığını görsün. Renkler düşman olarak görülmemeli. Eğer sorun bu renkler ise trafik ışıkları da sarı, kırmızı, yeşildir. O zaman onları da yasaklasınlar. Bu durumda bir tek şey söylemek istiyorum. Renklere özgürlük. Bu topraklarda ya özgür ve kardeşçe bir yaşam inşa edilecek ya da bin yıllardır verilen mücadele sürecek. Ayrıca kaldı ki bu yasaklı olarak görülen renkler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Meclis’te açıldı. Bu renkler suçsa önce onu soruştursunlar.”

Öte yandan gözaltına alınan Muhammet Kartal ile Efendi Çeliktemel emniyette ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler