Diyanet'in geri adım atması için 39 insanın can vermesi gerekti

Diyanet İşleri Başkanlığı Reina saldırısı öncesindeki açıklamasında, yılbaşı kutlamalarını "gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek" olarak nitelendirmişti. Reina katliamından sonra ise Diyanet İşleri Başkanı Görmez saldırıyı "vahşettir, dehşettir, cinayettir" diye kınadı.

Diyanet'in geri adım atması için 39 insanın can vermesi gerekti

Diyanet İşleri Başkanlığı iki gün önce yayımladığı Cuma Hutbesi'nde yılbaşı kutlamalarını "gayri meşru tutum ve davranışlar" olarak nitelerken, Reina adlı gece klübünde yılbaşı eğlencesinin yaşandığı sırada gerçekleştirilen katliam sonrasında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Yeni yılın ilk saatlerinde savunmasız insanlar üzerine hunharca yapılan silahlı saldırı bütün milletimizi derinden yaralamıştır. Bu bir vahşettir, dehşettir, cinayettir ve katliamdır" ifadesini kullandı.

Cuma Hutbesi'nde yılbaşı kutlayanların "sevap-günah, hayır-şer" konularında "muhasebe" yapmadığı, yılbaşı kutlamalarının gayrimeşru olduğunu ilan eden Diyanet'in bu açıklamaları, Milli Gazete'nin nefret söylemi içeren sürmanşetine de referans gösterilmişti. Milli Gazete, "Bu son gün, bu uyarı son uyarı, Kutla-ma" başlığını atmış, "Cuma hutbesinde 'mümine yakışmaz' uyarısı" alt başlığını kullanmıştı. Reina katliamcısının da aynı dini-ideolojik referanslarla bu saldırıyı yaptığı açıktır.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Reina katliamına ilişkin olarak "Bu insanlık dışı katliamın bir pazarda ve bir mabette yapılmasıyla eğlence yerinde yapılmasının herhangi bir farkı yoktur" dedi. Görmez açıklamasını şöyle sürdürdü: "Teröristlerin hedefi mekanlar değil, insandır, ülkedir, millettir ve topyekün insanlıktır. Terör nerden, kimden ve kime gelirse gelsin asla kabul edilemez. Bu gece yapılan terörü diğer olaylardan ayıran tek fark toplumda fitne oluşturarak yaşam biçimlerine göre toplumu bölmek ve karşı karşıya getirmektir. Gün terörün her çeşidine karşı milletçe kenetlenme günüdür.

Hiçbir müslüman vicdanın asla kabul etmeyeceği bu katliamı yapanları şiddetle telin ediyor, hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun."

Saldırıdan önceki açıklama: 

"Unutmayalım ki ömür sermayesinden geçen bir yılın sonunda kendini ve yaratılış gayesini unutarak değerlerimizle örtüşmeyen, insan hayatına katkısı olmayan gayri meşru tutum ve davranışlar sergilemek bir mümine asla yakışmaz. Yeni bir yılın ilk saatlerinin başka kültürlere, başka dünyalara ait yılbaşı eğlenceleriyle israfa dönüştürülmesi ne kadar da düşündürücüdür. Sevap- günah , hayır-şer konularında muhasebe yapılması gereken saatlerin, emek harcamadan zengin olmak arzusuyla kumar, piyango gibi şans oyunlarıyla heba edilmesi ne kadar da üzücüdür." 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler