DİSK, asgari ücret araştırmasını komisyona iletti

DİSK, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantısından önce ekonomistlere yaptırdığı asgari ücretle ilgili araştırmasını komisyona iletti.

DİSK, asgari ücret araştırmasını komisyona iletti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı (ÇSGB) Mehmet Müezzinoğlu ve Türk İş Genel Başkanı  Ergun Atalay'a iletti. DİSK Genel Başkanı Kani Beko görüşmelerde  neden asgari ücretin 2 bin lira olması gerektiğini açıkladıklarını söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 2017 yılı asgari ücreti belirlenmeden önce girişimlerde bulundu.  Önümüzdeki yıl asgari ücretin 2 bin lira olması gerektiğini açıklayan DİSK, bu talebi ekonomistlere yaptırdığı araştırmayla temellendirdi.  DİSK-AR tarafından gerçekleştirilen araştırma Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmadan önce  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı (ÇSGB) Mehmet Müezzinoğlu ve Türk  İş Genel Başkanı  Ergun Atalay'a iletildi. DİSK'in araştırmasını önümüzdeki günlerde TİSK'e de ileteceği öğrenildi.

Türkiye ekonomisiyle ilgili Dev Maden Sen Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında DİSK Genel Başkanı Kani Beko,  asgari ücretle ilgili görüşlerini aktardı. Beko, konfederasyon olarak 2 bin lira asgari ücret taleplerini yineledi. Toplantıda işçilerden Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2 toplantısından önce Çalışma Bakanlığı önünce basın açıklaması yapma talebi geldi. Beko'da bu talebe “İşçi kardeşlerimiz aralarında değerlendirir. Böyle bir karar alınırsa mücadele edeceğiz” dedi.

'Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır'

DİSK'in asgari ücret konusundaki görüşü şöyle: “Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır ve bir işçinin ailesiyle beraber yaşayabileceği ücret olarak belirlenmelidir. Bu ücretin belirlenmesinde Uluslar arası standartlara ve işçinin ailesi dikkate alınmalıdır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na bütün konfederasyonların katılımı sağlanmalıdır. Ülke büyürken işçilerin bundan pay almaması adaletsizliktir. Asgari ücret tespitinde geçin koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır. Asgari ücret tespitine ilişkin ILO 131 Sayılı Sözleşme onaylanmalıdır.” (EVRENSEL)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler