Dilek tacize karşı Yazaki’de direniyor: KESK’li kadınlardan ziyaret

KESK’li kadınlar, 15 gündür Bursa Yazaki Otomotiv Fabrikası önünde tacize karşı direnişte olan Dilek Gültekin’e destek ziyareti gerçekleştirdi. Kadın hareketinin bu direnişte Dilek’in yanında olması gerektiğinin altını çizen kadınlar, yaşanan tacizi örtbas etmeye çalışan Yazaki’ye karşı susmayacaklarını belirtti.

Dilek tacize karşı Yazaki’de direniyor: KESK’li kadınlardan ziyaret

KESK Kadın Meclisi üyesi kadınlar, Bursa Gemlik’te bulunan Yazaki Otomotiv Fabrikası’nda kadınların uğradıkları tacizlere ve kötü çalışma koşullarına sessiz kalmadığı için ‘performans düşük’ denerek işten çıkarılan ve bu nedenle 15 gündür fabrika önünde direnişte olan Dilek Gültekin’e destek ziyareti gerçekleştirdi. Aralarında HDP Kadın Meclisi’nden kadınların da olduğu grup, Dilek’in direniş öncesinde yaşadığı sorunları ve 15 günlük direnişini dinleyip sohbet ettiler.

‘Erkek egemen sistem ilk kadınlara yönelmekte’

Burada konuşan Eğitim-Sen 8 Nolu Şube Kadın sekreteri Mürüvvet Yılmaz, “Günümüzde erkek egemen sistem yaşamı kendi çıkarlarına göre düzenlemek ve sürdürmek istediğinde ilkin kadınlara yönelmektedir. Kadınları görünmez kılmak ve onları sömüren erkek egemen sistem bunu tek başına yapmamaktadır. Kapitalizmle birlikte ortaklaşmaktadır” dedi.

‘OHAL emekçiler üzerindeki keyfi baskıyı kolaylaştırdı’

2006 yılında Novemed iş yerindeki kadın işçilerin direnişini hatırlatan Mürüvvet, “Ne yazık ki Novemend direnişi ve kazanımlarına rağmen Serbest Bölgeler kadın işçiler açısından ilk başta taciz, tecavüz, emek sömürüsü, güvencesiz çalışma koşullarının arttığı bölgeler olmaya devam ediyor. Özellikle OHAL, performans uygulaması vb gerekçelerle emekçilere karşı her türlü keyfi baskının uygulanması kolaylaşmaktadır” şeklinde konuştu.

‘Baskılara, cinsel saldırılara direnenler işten çıkarılıyor’

Baskılara direnenlerin ise ‘performans düşüklüğü’ gerekçesiyle işten çıkarıldığının altını çizen Mürüvvet, “Bunun bir örneğini Serbest bölge uygulamasıyla ucuz iş gücüne yaslanarak kazancına kazanç katma durumunu Japon şirketi Yazaki /Gemlik’teki fabrikasında görmekteyiz. Tüm medyaya yansıyan taciz olayı Bursa Gemlik Serbest Bölgesinde Kurulu Yazaki fabrikasında çalışan ve geçici olarak Kuzuluk Fabrikası’na gönderilen bir işçi kadının yattığı yere giren formenin, kendisine tecavüz etmeye yeltenmesidir. Olay üzerine kadın işçi Jandarmaya başvurur. Olayla ilgili açıklama yapan Birleşik Metal İş Sendikası Kadın Komisyonun, daha öncede kadın işçilere yönelik taciz olaylarının olduğunu, fabrika yönetiminin olayı soruşturmak, tacizciyi işten çıkarmak yerine kadın işçiyi işten attığını belirtmektedir” diye yaşanan sürece değindi.

Mürüvvet, fabrikada kadınların yaşadıkları pek çok sıkıntıyı da yine medya aracılığıyla öğrendiklerini belirterek, “Tüm bu baskılara, işyerinde taciz ve tecavüze, bunların üstünün örtülmesine karşı çıkan kadınlar ise başka gerekçelerle işten atılmakta, kadınların erkek egemenliğine, kadına yönelik taciz ve tecavüze karşı ortak duruşlarının, dayanışmalarının önü kesilmeye çalışmaktadır. Dilek Gültekin bu kadınlardan birdir. Direnen kadınlardan biridir” diye konuştu.

‘Yazaki gerçeğin üzerini örtüyor’

“Yazaki patronları, Dilek Gültekin’in haklılığından, bu direnişin kadınlardaki gücü açığa çıkarmasından korkmakta, açıktan ‘tacize karşı olduğu için işten çıkardık’ demek yerine ‘performansı düşüklüğü’ diyerek gerçeğin üstünü örtmektedir” diyen Mürüvvet, KESK Kadın Meclisi olarak Dilek Gültekin’in işten çıkarılması ve diğer baskı uygulamalarına son verilmesini istediklerini ifade etti.

‘Tacizler soruşturmalı, cezalandırılmalı’

Mürüvvet son olarak, “Bir an önce Dilek Gültekin işine geri dönmeli. Yazaki’deki taciz olayları soruşturulmalı, tacizciler cezalandırılmalı, kadınların çalışma koşulları onlarla birlikte yeniden düzenlenmelidir” diyerek, Yazaki’deki kadına yönelik tacizin özel takipçisi olacaklarını belirtti.

‘Erkek egemenliğine karşı direnişte’

Ardından söz alan HDP Kadın Meclisi üyesi Mukaddes Erdoğdu Çelik “Bizler Dilek’in bu haklı mücadelesine destek veriyoruz. O bugünkü koşullarda tek başına da olsa sermayenin ve erkek egemenliğinin saldırganlığına karşı direnişe geçmiş bir kadın. Kadın özgürlük mücadelesinin mücadele onurunu temsil ediyor” dedi.

‘Cesareti iktidardan alıyorlar’

Yazaki Fabrikası’nda formenin, cinsel saldırıda bulunma cesaretini iktidarın kadın politikalarından aldığını söyleyen Mukaddes, “O yüzden basit herhangi bir yerde rastlayabileceğimiz bir tacizden ya da cinsel saldırı türünden bahsedemeyiz” dedi. Cinsel saldırının etkisiyle başlayan bir direnişin az rastlanır olduğuna dikkat çeken Mukaddes, “Bu nedenle kadın hareketinin bütün birimlerinin, bu konuda daha dikkatli, daha kapsamlı ve mutlaka daha etkili bir mücadele gücü olarak Dilek’in yanında olması gerekiyor” diye sonlandırdı sözlerini.

‘Mücadelem desteklerinizle daha da büyüyecek’

Kadınların destekleri için teşekkür eden Dilek de, “Direniş zaten dayanışmayla güçlenip büyüyor, kadınlar çalışmak istiyor, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmak istiyorlar, özgür olmak istiyorlar, fabrikalarda güvenli ve huzurlu bir ortam istiyorlar, ama ne yazık ki bir çok fabrikada bu ortamlar sağlanmıyor kadın işçiler için. Ben fabrikalarda ezilen, horlanan sesi kısılan kadınların sesi olmak istiyorum, o yüzden buradayım. Ben sadece kendim için burada direnmiyorum, içerideki Yazaki işçi için direniyorum, kadınlar için direniyorum, mücadelem de devam edecek, desteklerinizler de daha büyüyecek” dedi

Konuşmaların ardından kadınlar, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Dilek Gültekin yalnız değildir” sloganları attı.

(GAZETESUJİN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler