Devrimci müzisyenler açlık grevinde

Devrimci müzisyenler açlık grevinde

1317375716Grup Yorum, yurtdışı yasağının kaldırılması ve AKP’nin sanata saldırılarının son bulması için bugün 1 aylık açlık grevine başlayacak.

Kurdukları ‘Umudun Çocukları Orkestrası’na baskı yapıldığını açıklayan grup, çocuklarla beraber yürüttükleri çalışmalara her koşulda devam edeceklerini söylediler. İfadeler şöyle: “Enstrümanlarını ücretsiz olarak dağıtıp, eğitimi ücretsiz olarak verip, onları hiçbir maddi sorumluluğa sokmadan bir çalışma yaptık. Bu çağrımıza 100 kadar çocuk karşılık verdi. Biz bu çalışmamızı yaparken önce polis orkestradaki çocukların evini arıyordu. Buradan ilan ediyoruz: Bütün çabalarınız boşuna. Bu orkestraları çoğaltacağız“ dediler

“Yurt dışına çıkış yasakları kaldırılsın”

Grup Yorum yaptığı açıklamada, AKP’nin kendisinden olmayan, muhalif tüm sanatçıları hedef aldığını belirterek şunları kaydetti:

“AKP, kendisinden olmayan, kendisine muhalif olan tüm sanatçıları hedef alıyor. Tiyatroları kapatıyor, özel tiyatrolara ödenekleri kesiyor, filmlerden desteğini çekiyor, oyuncuları dizilerden çıkarttırıyor, heykelleri yıktırıyor, şarkıları yasaklıyor. Gezi’ye katılan sanatçıları yandaş basınına hedef aldırıyor, linç kampanyaları örgütlüyor, çeşitli bahanelerle gözaltına aldırıyor. Muhalif, devrimci sanatçıları tutuklatıyor ya da şu an grubumuza olduğu gibi yurt dışına çıkış yasağı koydurarak cezalandırmaya çalışıyor.

Grup Yorum üyeleri Ali Aracı, Ayfer Rüzgar, Selma Altın, Sultan Kavdır, Dilan Balcı ve Seçkin Aydoğan hakkında, çeşitli mahkemeler tarafından “yurt dışına çıkış yasağı” kondu. Söz konusu mahkemelere defalarca başvuru yapmamıza rağmen bu yasak kaldırılmadı.

Grup Yorum üyeleri hakkında verdiğiniz yurt dışı çıkış yasaklarını kaldırın! Sanata ve sanatçılara yönelik baskılara son verin! Bu taleplerle 14 Şubat’tan itibaren, 1 ay süreyle açlık grevindeyiz!”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler