Devlet Bahçeli başkanlık için referandum istedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçtiğimiz hafta yaptığı başkanlık sistemi açıklaması hakkında yine konuştu. Devlet Bahçeli, başkanlık sistem' için referandum çağrısı yaptı.

Devlet Bahçeli başkanlık için referandum istedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçtiğimiz hafta yaptığı başkanlık sistemi açıklaması hakkında yine konuştu. Devlet Bahçeli, başkanlık sistem' için referandum çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayla 'başkanlık' tartışmalarını yeniden gündeme taşıyan Bahçeli, Türkiye'de fiili bir 'başkanlık' olduğunu bunun da hukuksuz bir durum olduğunu söyledi. Partisinin 'başkanlık sistemi' kararını "Millete görüş sormakta sakınca yok. Biz millete gitmekten korkmayız" sözleriyle açıklayan Bahçeli, "MHP parlamenter sistemin devamından yanadır" dedi.

Bahçeli sözlerine, “Türkiye’de fiili bir durum vardır ve bu çözülmelidir. Sayın Cumhurbaşkanlığı fiili başkanlık yapmaktadır, bu Anayasa’ya aykırıdır. Ya bunu yapmaktan vazgeçsin, ya da başkanlığa hukuki boyut kazandırılsın” diyerek başladı.

AKP’den anayasa değişikliğini Meclis’e getirmesini isteyen Bahçeli, “AKP’nin başkanlık sistemiyle inadı sürecekse, karşımıza iki seçenek çıkacaktır. AKP hazırda tuttuğu anayasa hazırlığı varsa, mutabık kalınan maddeleri de tutmak şartıyla meclise getirmelidir. Anayasa değişiklik teklifi ya 367 şartını aşarak geçecektir ya da referanduma gidecektir. Söylediklerim aynen böyleydi.” İfadelerini kullandı.

‘Millete görüş sormakta sakınca yok’

Bahçeli, eleştiren köşe yazarları ve CHP’yi de, “AKP’nin stepnesi, koltuk değneği, yedek bastonu, kurtarıcı meleği dediler. Başkanlığı altın tepsiyle sunduğumuzu uydurdular. Gizli görüşmeler yaptığımızı dillendirdiler. Arka kapı diplomasisi yaptığımızı söylediler. Ahmak ata binerse bey oldum sanırmış. Şalgam aşa girerse yağ oldum sanırmış, bunlarınki tam da budur. Bu şahıslara söz biliyorsanız söyleyin, bilmiyorsanız da susun da adam sansınlar. MHP’nin ne dediği bellidir. Hukuki temeli olmayan siyasi uygulamalar rejim krizine dönüşecektir. Biz millete gitmekte korkmayız, Türk milleti ne derse baş göz üstüne der seve seve gereğini yaparız.  Parlamenter sistemin revize edilmesi gerektiğini düşünüyoruz ama çelişkinin sona ermesi için millete görüş sormakta sakınca yok. Halkın partisi olduğunu iddia eden CHP niye itiraz ediyor, rahatsız oluyor? PKK’yla gizli saklı köşelerde fiskos yaparken sorun olmuyor da biz bir şey söyleyince mi sorun oluyor?” sözleriyle eleştirdi.

‘Akılsız başa söz neylesin?’

Bahçeli, 15 Temmuz’dan sonra başka bir siyasi tabloyla karşılaşıldığını öne sürerek, “Biz ne dersek diyelim, CHP’li sözcülere, saldırgan zevata ne dersek boş, akılsız başa söz neylesin? CHP ve yandaşları düğüne giderler zurna beğenmezler, hamama gider kurna beğenmezler” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler