Deutsche Welle: Türkiye’de Meclis bütün yetkileri Erdoğan’a verecek başkanlığı tartışıyor

Deutsche Welle’nin TBMM’de bugün başlayan anayasa değişikliği görüşmelerine yer verdiği haberinde bugün parlamentoda “bütün yetkilerin Erdoğan’ın başkanlığı altında birleştirilmesinin” tartışılacağı ifade edildi.

Deutsche Welle: Türkiye’de Meclis bütün yetkileri Erdoğan’a verecek başkanlığı tartışıyor

Deutsche Welle'nin haberinde, bugün TBMM’de görüşülmeye başlanan anayasa değişikliği paketinin başkanlık makamına verilecek olan olağanüstü yetkileri kapsadığı belirtildi.

AKP’nin uzun yıllardır güçlü bir başkanlık sistemini önerdiği ancak geri dönülmez sonuçları olacağı ve otoriter bir yönetim şeklinin önünü açacağı için muhalefetin bu öneriye şiddetle karşı çıktığı hatırlatıldı. Anayasa değişikliğini referanduma götürmek için 14 milletvekiline ihtiyaç duyan iktidar partisinin gerekli desteği “teknik olarak bir muhalefet partisi olmayan” MHP’den almasının olası olduğu belirtildi. MHP içinde muhaliflerin varlığı ve AKP’den verilebilecek olan fireler düşünüldüğünde oylama sonucunu tahmin etmenin zor olduğu ifade edildi.

Padişah’ın yeni elbisesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın açıklamaları şu ifadelerle aktarıldı: “Osmanlı padişahlarından yüzyıl önce alınan yetkiler bu kez ‘saraya’ verilmeye çalışılıyor. Bu, Cumhuriyet’in kazanımlarının geri alınması ve bir ‘tek adam diktatörlüğü’ kurulması anlamına gelir.”

Haberde 2003 yılında Erdoğan’ın başbakan olması ile başlayan süreç için “Erdoğan’ın bitmeyen iktidarı” ifadesi kullanıldı.

Çeviri-haber: SiyasiHaber

Kaynak: http://www.dw.com/en/turkeys-parliament-to-debate-greater-powers-for-erdogan-as-president/a-37060790

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler