Dersim'in Pertek ilçesinde 1 milyon yıl öncesine ait nesneler bulundu

Dersim'in Pertek ilçesine çalışma yürüten arkeologlar keşiflerini paylaştı. Çalışmalara katılan Arkeolog Dr. Yasemin Yılmaz, 'Pertek'te 1 milyon yıl önceye ait bulgular elde ettiklerini, Paleolitik döneme ait taş aletler bulduklarını' söyledi.

Dersim'in Pertek ilçesinde 1 milyon yıl öncesine ait nesneler bulundu

Dersim’de insanlık tarihinin Anadolu’daki izleri üzerinde çalışmalar yapan Düzce ve Çorum Hitit Üniversiteleri Arkeoloji bölümleri ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nden görevliler, Pertek ilçesi Tozkoparan Köyü’nde yaptıkları çalışmalar ile bilgi verdiler. Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, Anadolu’daki insan yaşamına dair çok önemli sonuçlar elde ettiklerini belirtti.

Pertek ‘te 1 milyon yıl öncesinde tarihlenebilecek Paleolitik döneme ait taş aletler bulduklarını açıklayan Dr. Yılmaz “Bu bizim için önemli bir keşif. Daha önce Keban projeleri çerçevesinde 1968’de Prof. Dr. Kılıç Kökten hocamızın yine Pınarlar höyükte yaptığı çalışmalarda Paleolitik dönemin bölgede varlığını biliyorduk ama bu kadar eskiye gidebileceğini bilmiyorduk. Tozkoparan Höyüğü’nde bulduğumuz buna benzer taş aletlerden yola çıkarak benzerlerinin başka yerleşmelerde mutlak tarihlerde 1 milyona tarihlendiğini öğrendik” diye konuştu.

İlk yerleşik toplum izleri de bulundu

Dersim bölgesindeki Neolitik döneme ait izlerin bulunduğunu da belirten Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yılmaz, “İkinci önemli keşfimiz, bizim Neolitik dediğimiz ilk yerleşik toplumların izlerini bulduk” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yılmaz, çalışmalarını şöyle anlattı; “Eski toplumlar Paleolitik dediğimiz dönem avcı derleyici olarak yaşıyordu. Cilalı Taş Devri’nde yani günümüzden 10 bin yıl öncesinde yerleşik hayata geçmeye başladılar. Bu yerleşik hayata geçmiş toplumları biz daha güneyden Şanlıurfa’dan, Diyarbakır’dan, Gaziantep’ten biliyorduk. Ama, kuzey sınırının bu kadar yukarı geçeceğini bilmiyorduk. Bu keşif Tunceli’de de ilk Neolitik toplulukların olduğunu bize gösterdi. Çanak, çömleksiz Neolitik dönem bu. Bu döneme ait mimari kalıntılar bulduk yüzeyde. Yontma taş alet endüstri dediğimiz bıçaklar, kazıyıcılar bulduk. Bunların  bir kısmı bölgede bulabileceğimiz çakmak taşından yapılmış. Bir kısmı ise şu andaki bilgilerimize göre, bölgede bulunmayan en yakın kaynakların Bingöl’de olduğu opsidyen bıçaklar bulduk ve bu dönemi kuşku götürmeyecek şekilde tarihleyebildik ama detaylarını uzmanlarla birlikte yapacağımız çalışmalar sonucunda belirleyeceğiz.”

tas

Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yılmaz, özellikle Pertek ilçesine bağlı Tozkoparan, Pınarlar, Dere nahiyesi ve Günboğazı köylerinde 6 ila 10 bin yıl öncesine ait birçok kalıntı höyük ve yerleşim yerinin varlığını keşfettiklerini de sözlerine ekledi.

DHA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler