Demokrasi için Hukukçular: Tutuklanan avukatlar serbest bırakılsın!

Demokrasi için Hukukçular (DİH), son dönemde muhalif kesimlerin avukatlarını hedef alan politikalara tepki gösterdi. DİH, siyasi nedenlerle tutuklanan avukatların serbest bırakılmasını dile getirdi.

Demokrasi için Hukukçular: Tutuklanan avukatlar serbest bırakılsın!

Demokrasi için Hukukçular, toplumsal kesimlere ve bu kesimlerin avukatlığını yapanlara dönük saldırılara yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Evrensel’de yer alan habere göre; HSK'nın hâkim ve savcılara gönderdiği ‘talimat’la avukatların dosyalardan yasaklanması emredilerek savunmaya yönelik saldırı düzeninin ilk adımının atıldığı ifade edilen açıklamada, “Kısa bir süre sonra ise 110 avukat hakkında müdafilikten yasaklama kararı verildi. Bu yasak, yasaya ve usule aykırı olarak bütün dosyalarda matbu şekilde uygulanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

‘Cadı Avı’

Nuriye ve Semih'in avukatlarının tutuklanmalarını ve Av. Engin Gökoğlu’nun cezaevinde kolunun kırıldığını, Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarına yönelik operasyonu da hatırlatan DİH, son olarak KHK ile kapatılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın hala gözaltında tutulduğunu vurguladı.

Gözaltı ve tutuklamaların genellikle itirafçı ve gizli tanık ifadelerine dayanarak yapıldığı belirtilen açıklamada yaşananlar ‘cadı avı’ olarak nitelendi.

TBB ve Barolara suskunluk eleştirisi

Savunmaya dönük saldırılara karşı baroların ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun suskunluğunu da eleştiren DİH, “Barolar Birliği’nin sürpriz olmayan bu tavrı aslında bilinçli bir tercihtir. Elbette bu saldırılara karşı tavır alan barolar bulunsa da geçmişten beri süregelen bu bilinçli tavır, TBB ve diğer baroların, savunma mesleği ve avukatlarla yabancılaşmasından ve avukatları saldırılar karşısında savunmasız ve güçsüz bırakmasından başka bir anlamı yoktur. Bu nedenle TBB ve Barolar, bir an önce bu suskunluğuna son vermeli meslektaşlarımıza ve savunmaya yönelik bu saldırılara karşı net ve tutarlı bir şekilde tavır almalıdır. Aksi takdirde tarihe avukatlara ve savunmaya en çok saldırıların yaşandığı bu dönemde TBB ve baroların tavır utanç verici olarak tarihe geçecektir” denildi.

‘Tüm meslektaşlarımız serbest bırakılsın’

Kamuoyuna da avukatlara dönük saldırılara karşı dayanışma çağrısı yapan Demokrasi için Hukukçular, “Siyasi saiklerle tutuklu ve gözaltında bulunan bütün meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmaları gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz” açıklamasında bulundu. (HABER MERKEZİ)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler