Demirtaş’tan Meclis’e dilekçe: Grup toplantılarına SEGBİS’le katılmak istiyorum

Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na dilekçe yazdı. Demirtaş, HDP Grup Toplantısına cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlanıp hitap etmek istediğini belirtti.

Demirtaş’tan Meclis’e dilekçe: Grup toplantılarına SEGBİS’le katılmak istiyorum

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş, dileçkesinde Adalet Bakalığı’nın Anayasa Mahkemesi’ndeki tutukluluk itiraz dosyasına sunduğu savunmasında tutukluluğunun yasama faaliyetine engel teşkil etmediğine yönelik kararı hatırlattı.

Selahattin Demirtaş, yazdığı dilekçede şunları söyledi:

“Sekiz aydır ben ve diğer milletvekili arkadaşlarım yasa dışı bir şekilde tutukluyuz. Ancak Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesindeki tutukluluk itiraz dosyama sunduğu savunmada, tutukluluğumuzun yasama faaliyetlerimize katılmada herhangi bir engel teşkil etmediğini belirtmiştir.

Parlamentonun üçüncü büyük partisi olan Halkların Demokratik Partisi’nin Eş Genel Başkanı ve Grup Başkanı olarak, TBMM’de yasama ve denetleme faaliyetlerinin bir parçası olan grup toplantısına cezaevinden SEGBİS yoluyla bağlanıp Meclis Grubuma hitap etmek istiyorum. Eş zamanlı olarak bütün HDP vekillerinin de SEGBİS yoluyla grup toplantılarına katılımının sağlanmasını talep ediyorum.”

(T24)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler