Demirtaş ve Zeydan’dan mesaj: 'AKP metal yorgunluk değil metan zehirlenme yaşıyor'

HDP Meclis Grubu’nun toplandığı Edirne Cezaevi önüne mesaj gönderen tutuklu Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan, “AKP'nin yaşadığı metal yorgunluk değil metan zehirlenmesidir" dedi.

Demirtaş ve Zeydan’dan mesaj: 'AKP metal yorgunluk değil metan zehirlenme yaşıyor'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na varmadan önce polisler tarafından kurulan barikat önünde yapılan HDP Meclis Grubu toplantısına mesaj gönderdi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir tarafından okunan mesajda, Demirtaş ve Zeydan, AKP'nin tam bir hezimet ve dağılma sürecine girdiğini belirtti. AKP'nin metal yorgunluk değil metan zehirlenme yaşadığı belirtilen mesajda, "Mutlaka kazanacağız" denildi. 

Demirtaş ve Zeydan'ın gönderdiği mesaj şöyle: 

“Öncelikle Meclis gurubumuza bu anlamlı duruşları ve halk iradesini sahiplenme duyguları nedeni ile teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyor, bu vesile ile bütün milletvekillerimizi, parti yönetimini ve halkımızı selamlıyoruz. 

Bugün TBMM tutuklu milletvekillerini, daha doğrusu siyaseten rehin alınmış vekilleri bir yıla yakındır cezaevlerinde tutmalarının eksikliği ve gölgesi ile açılıyor. Geçen yıl zarfında parlamentonuzun ve parlamento başkanının tutuklu vekillerle ilgili bir gündemi ele almamış olması büyük bir utanç olarak tarihe geçmiştir. Her cümlelerinde milli iradenin üstünlüğünden söz edenler, bizatihi kendileri halkın iradesini yasa dışı bir şekilde cezaevine atıp rehin almışlardır. Bizi cezaevine gönderenler savcılar ve mahkemeler değil, AKP, MHP ve bir grup CHP'li milletvekilidir. Hali hazırda hiçbir davada ne adil yargılama ne de hukukun üstünlüğü söz konusu. Biz sanki yargı kararlarıyla tutuluyormuşuz gibi davrananlar sadece kendilerini kandırmış oluyor.

Bir kez daha belirtiyoruz; biz siyasi kararla tutuklandık, yargı sadece bunun usulü, formalite tiyatral işlevini yerine getiriyor. Ancak siyaseten HDP'ye tasfiyeyi dayatanların kendisi giderek tasfiye noktasına gelmiştir. Bizim binlerce arkadaşımız içeride, milyonlarca yoldaşımız da dışarıda ortaya koyduğunuz direniş sayesinde HDP bu süreçte güçlenerek ve büyüyerek çıkmayı başarmıştır. Kendisini güçlü gibi gösteren AKP tam bir hezimet ve dağılma sürecine girmiştir. AKP'nin yaşadığı metal yorgunluk değil metan zehirlenmesidir. Bunun da esas nedeni siyasetin tam bir cüppeye dönüşmüş olmasıdır. 

Bugün bizlerle dayanışmada ve gasp edilen parlamento iradesine dikkat çekmek için Edirne Cezaevi'ne gelmek isteyen HDP grubuna, vekillerine konulan yasak, hukuksuzdur, gayri meşrudur. Yine her şeye rağmen siyasetin TBMM'nin Genel Kurulu’ndan ibaret olmadığını göstermek, Edirne'ye kadar gelen bütün arkadaşlarımıza bu anlamlı duruşlarından dolayı tekrar teşekkür ediyor, hepinize selam ve sevgilerimizi başarı dileklerimizi iletiyoruz. Mutlaka kazanacağız. 

Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan"

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler