Demirtaş ve Önder'in davasında reddi hakim talebi

Avukatlar, mahkemenin görüşünü önceden bildirdiği ve tarafsızlığından şüpheye düştükleri gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Dosya, bir üst mahkemeye gönderildi.

Demirtaş ve Önder'in davasında reddi hakim talebi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 2013 yılında, İstanbul’da yapılan Newroz mitingindeki konuşmaları nedeniyle açılan dava başladı.

Önder’in avukatları, mahkemenin görüşünü önceden bildirdiği ve tarafsızlığından şüpheye düştükleri gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Talep üzerine mahkeme heyeti, dosyayı bir üst mahkeme gönderdi.

İstanbul 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile çok sayıda avukat katıldı. Mahkeme başkanı, Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile duruşmaya katılmak istemediğini ve duruşma salonunda savunma yapmak için dilekçe verdiğini söyledi.

Sırrı Süreyya Önder’in avukatlarından Ercan Kanar, yargılama koşulu bulunmadığını ve yasama dokunulmazlığı gerekçesiyle davanın düşmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Demirtaş ve Önder’in sözlerinin Anayasa’nın 83. maddesinde belirtilen “Yasama dokunulmazlığı ve sorumsuzluğu kapsamında bulunmadığını” savunarak talebi reddetti.

‘Evraklar aynı,yargıçlar değişmiş’               

Savunma için söz verilen Sırrı Süreyya Önder, “Bu mahkemede niye varım bilmiyorum. Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandık. Evraklar aynı, yargıçlar değişmiş. Ben size yargılamayı nasıl canlandırayım? O günkü duruşmada yargılama çöktü” dedi.

‘Her konuşmamıza fezleke düzenlendi’  

Milletvekillerinin dokunulmazlığı konusuna değinen Önder, “Dokunulmazlıklarımız, bir defalığına mahsus ve topluca kaldırıldı. Bu bir defa işin özüne aykırıdır. Her fezleke ayrı bir olgudur ve ayrı ayrı görüşülmesi gerekir. Her konuşmamıza FETÖ’den dolayı atılan savcı ve hakimler tarafından fezlekeler düzenlendi. Meclis’te topluca dokunulmazlıklarımız kaldırılarak yargı önüne itildik. Ancak tekrardan Meclis'e dokunulmazlık verildi. İktidar yargılamaktan korktuğu için bunu yaptı. Bizi ancak geçmişe götürerek yargılayabilirsiniz. Şu anda dokunulmazlığı olan bir milletvekiliyim ben” diye konuştu.

'O benim şeref madalyam’             

Sırrı Süreyya Önder, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yönetilen konuşması için, “O benim işim. Şeref madalyam. Çocuklarıma bırakacağım mirastır. Benim işim söz söylemek” dedi.

Barış için mücadele ettiğini belirten Önder, “Yargı iki sonuçludur: ya suçlusunuz ya da suçsuzsunuzdur. Siyasette ise üç sonuçludur; ya kazanılır, ya kaybedilir. Diğer sonucu ise uzlaşmacı olmasıdır. Uzlaşma olmazsa toplum gelişmez. Hep barış için mücadele ettim. Bu konuşmalar bizzat göstermiş olduğum çabalardır. Bir gün bu ülkeye barış gelecek” şeklinde konuştu.

Hakim’e: Yasama sorumsuzluğu kapsamında nasıl karar verdiniz     

Önder’in avukatlarından Ramazan Demir ise davanın düşme talebinin reddedilmesi kararına atıfta bulunarak, “Mahkemenizce verilen ara kararı kabul etmiyoruz. Söylenen sözlerin yasama sorumsuzluğu kapsamında kalmadığını, neye dayanarak karar verdiniz. Bu bir ihsas-ı reydir (görüşünü bildirme)” dedi. Demir, reddi hakim talebinde bulundu.

Avukat Bilal Kalkan da mahkemenin tarafsızlığı konusunda şüphe oluştuğu gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, reddi hakim talebini değerlendirmesi için dosyanın üst mahkeme olan İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

5’er yıla kadar hapisleri isteniyor    

Demirtaş ve Önder hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler