Dekovil tren hattı Belgrad Ormanları'nı delip geçecek

Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı Belgrad Ormanı'nı ciddi biçimde tehdit ediyor.

Dekovil tren hattı Belgrad Ormanları'nı delip geçecek

Dekovil hattının başlangıç noktası Haliç kıyısı. Buradan başlayıp Cendere Caddesi’ni geçecek, Kemerburgaz’a devam edecek. Hat, Sadabat Parkı’ndaki mesire alanından sonra Türk Telekom Arena Stadyumu’nun arkasından tarihi su kemerlerine ulaşacak. Tarihi su kemerini de geride bıraktıktan sonra Belgrad Ormanı’na, duraklardan biri olan Ayvat bendi bölgesine girecek.

Toplu taşıma ve turistik gezi için yapılacağı iddia edilen 25 kilometrelik hattın 10 istasyonu bulunuyor. Hattın inşaatının ise 22 ayda tamamlanması planlanıyor. Maliyeti 463 milyon lirayı bulan hat için 1 Şubat’ta ihale düzenlendi. İhalede en düşük teklifi 321 milyon TL ile Yz Altyapı İnşaat verdi.

"İdam fermanı"

Kuzey Ormanları Savunması, projeyle Belgrad Ormanı’nın ‘en ölümcül darbe’yi alacağını ifade ediyor.

Savunma, ihale günü de eylem yaparak “Dekovil hattı ve eşliğindeki bisiklet yolu projesinin Belgrad Ormanı’nın sonunu getireceği net ve açıktır” dedi.

Projeyle inşaat sermayesinin rant sağlayacağını savunan inisiyatif şu ifadeleri kullandı: “Haliç’ten başlayarak Cendere deresi boyunca ilerleyerek Kemerburgaz’a kadar uzanan, buradan da ormana hançer gibi saplanan Dekovil tren hattıyla adeta beton bir vadi haline getirilmekte olan Cendere’nin, Kemerburgaz’a kadar rant cenneti haline getirilmesi amaçlanmaktadır. Amaç Kuzey Ormanları’nın tertemiz nefesini şehre ulaştıran en büyük soluk borusunun inşaat sermayesi tarafından kesilmesidir.”

İnisiyatif, planlanan hattın ‘çılgın bir proje’ olduğunu söyleyerek ormanın ‘idam fermanı’ anlamına geldiğini belirtti.

Planlanan hat sık ormanlık alana kurulacak. Geçen haftalarda ormandaki bazı ağaçların işaretlendiği ortaya çıkmıştı. Belediye ise söz konusu bölgede ağaçların kesilmeyeceğini, ‘taşınacağını’ iddia etmişti.

 

(DİKEN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler