DEDAŞ, çiftçinin 70 milyon lirasını bloke etti

Diyarbakır'da 4 bin çiftçinin bankaya yatırılan 70 milyon lira tutarındaki destekleme primine elektrik borçları gerekçesiyle DEDAŞ bloke koydu.

DEDAŞ, çiftçinin 70 milyon lirasını bloke etti

Diyarbakır merkez Yenişehir İlçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, devletin Diyarbakır çiftçisine tarımsal destekleme primi olarak 167 milyon lira ödediğini, ancak Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ), bankadaki bu paranın 70 milyon lirasına elektrik borcu gerekçesiyle bloke koyduğunu söyledi. DEDAŞ’ın bu uygulaması nedeniyle 4 bin çiftçinin mağdur edildiğini belirten İskenderoğlu “Bölgemizde yetişen pamuk, buğday, mısır, arpa ve yem bitkisi dahil, devletin destekleme primi verdiği bütün çiftçilerin hesabına bolke koydu. Bu uygulama bölgedeki tarımı bitirme aşamasına getirmiştir” dedi.

Diyarbakır merkez ve bağlı 14 ilçe genelinde, arpa, buğday, mısır, pamuk ve yem bitkisi gibi bitkileri eken çiftçilere devletin ‘tarımsal destekleme primi’ adı altında para ödediğini belirten İskenderoğlu, bu kapsamda bu yıl kent genelindeki 4 bin çiftçinin hesabına 178 milyon lira yatırıldığını söyledi. 4 bin çiftçiden bazıları elektrik enerjisiyle, bazılarının ise sulama birliklerinden, elektrik enerjisine oranla daha düşük maliyetle aldığı suyla tarlasını suladığını kaydeden İskenderoğlu, “Ancak kendi imkanlarıyla nehir, suni ve tabii göletlerden motomopm sistemiyle de tarlasını sulayan çiftçiler var. DEDAŞ bütün çiftçileri aynı kefeye koyarak, çiftçi kayıt sisteminde ‘sulu tarla’ göründüğü için sulamayı da elektrik enerjisiyle yaptığını kabul ederek, devletin çiftçiye verdiği bankadaki paralarına bloke koydu” dedi.

‘Borcu olmayana da bloke’

Sadece Yenişehir İlçesi sınırları içerisinde 167 bin dönüm araziden 90 bin dönümünün sulu olduğunu hatırlatan İskenderoğlu, şöyle konuştu:

“DEDAŞ, çiftçilerin üzerinde büyük bir sıkıntı ve kambur oluşturmaya başladı. Pamuk, mısır ve buğdayda ilaçlama sezonu açıldı. Çiftçinin destek primlerine haksız yere bloke konulmuş durumda. Yenişehir İlçe sınırlarında Devegeçidi Barajı Sulama Birliği vasıtasıyla, pamukta ve mısırda dönüm başına 29 lira, buğdayda ise 13.50 lira ile bir sezon boyunca suyumuzu karşılıyoruz. Bölgede ne elektrikle, ne de enerjiyle bir işimizin olması söz konusu değildir. Pamukta enerji ile sulama yaparsanız, dönümüne yaklaşık 89 lira ödemek zorundasınız. Sulama Birliği’nden 29 liraya su alıyorduk, neden 3 katı fazla para verip enerji kullanayım ki?

Borcu olan olmayan bütün çiftçilerin de hesabına Dicle Elektrik tarafından bloke konuldu. Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) ‘sulu yazılmış’ deniliyor, ‘belge getirin’ deniliyor. Sulama Birliği’nden resmi belge getiriyorum ve saat tespitine gelecekler 20 gün oldu. 20 gündür hesapta bloke var ve kalkmıyor. DEDAŞ’ın bize yaptığı zulümdür. Ekili tarlaların ilaçlama zamanı geldi ama çiftçinin parası yok. Bankada parası var ama kullanamıyor. Bu yüzden Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesi üzerinden Danıştay’a yürütmeyi durdurmak için başvuruda bulunduk.”
(DHA)

Etiketler: DEDAŞ, Çiftçi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler