DBP'nin yeni eş genel başkanları Sebahat Tuncel ve Mehmet Aslan oldu

Eş genel başkanı, 72 belediye eş başkanı ve 4 bine yakın üyesi tutuklu olan, 86 belediyesine kayyum atanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 4. Olağan Büyük Kongresi’ni gerçekleştirdi. Demokratik Bölgeler Partisi'nin yeni eş genel başkanları tutuklu bulunan Sebahat Tuncel ve Mehmet Aslan oldu.

DBP'nin yeni eş genel başkanları Sebahat Tuncel ve Mehmet Aslan oldu

Gazete Karınca'nın haberine göre, Ankara Neva Palas Otel’de "Aydınlanan toplumla özgür geleceğe" sloganı ile düzenlenen kongreye 141 delege, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı Cizre, Sur, Nusaybin gibi kentlerde hayatını kaybedenlerin aileleri katıldı. Kongrenin düzenlendiği salona Silopi’de öldürülen kadın siyasetçiler Fatma Uyar, Seve Demir ve Pakize Nayır’ın fotoğrafları asıldı.

Sebahat Tuncel ve Mehmet Aslan'ın eş genel başkanlığa seçildiği kongreye, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Eş Genel Başkan Yardımcıları Saruhan Oluç, Nadir Yıldırım, HDP milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Lezgin Botan, HDK EŞ Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, EMEP, ESP, Devrimci Parti, İHD, Barış Anneleri’nin de aralarında bulunduğu siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcileri de katıldı.

Demirtaş'tan mesaj 

Kongreye tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden mektup gönderen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise mesajında, "Tarihin yeniden yazıldığı kritik dönemde gerçekleştirdiğiniz kongrenin Kürdistan’ın her yanında devam eden direnişlere denk bir moral ile yapılacağına inanıyoruz. DBP’nin kongre ile alacağı yeni misyonun da önemli olduğunu belirtmek istiyoruz. Gerek genel merkez gerekse yerel düzeyde DBP’de görev almış bütün fedakar arkadaşları kutluyor, yeni görev alacak arkadaşlara da başarılar diliyoruz" ifadelerini kullandı. .

Etiketler: DBP

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler