Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak gözaltına alındı!

Galatasaray Meydanı’nda Cumartesi Anneleri’nin 615’inci buluşmasında basın açıklamasını okuyan Maside Ocak, ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla gözaltına alındı.

 Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak gözaltına alındı!

Galatasaray Meydanı'nda Cumartesi Anneleri'nin 615'inci buluşmasında Güçlü Konakta kaybedilen Ahmet Kaya'nın eşi Fatam Kaya konuşması esnasında, ''Eşimin faili devlettir'' dedi. Bunun üzerine Cumartesi Annelerine polis tarafından uyarı geldi. Polis ''burada devlete hakaret edemezsiniz'' dieyerek konuşmayı bitirmelerini söyledi. Cumartesi Anneleri konuşmayı bitirmeme konusunda direndi, açıklamanın rutin bir açıklama olduğunu ve her cumartesi yapıldığını belirtti. Cumartesi Anneleri açıklamasını yaptı, Açıklamanın ardından basın açıklamasını okuyan Hasan Ocak'ın ablası Maside Ocak polisler tarafından göz altına alındı. Cumartesi Anneleri’nden edindiği bilgiye göre, Ocak, Taksim Polis Merkezi’ne götürülürken, polis gözaltına gerekçe olarak ‘örgüt propagandası’ yapıldığı iddiasını gösterdi. Basın metninin savcı tarafından incelendiği öğrenildi.

 

Tanrıkulu: Polisler ‘Devleti suçlayamazsınız’ dedi

 

Eyleme katılan Tanrıkulu, gözaltıyı şu sözlerle anlattı: “Maside Ocak, 1996 yılında Şırnak’ta 10 köylünün gözaltına alınıp daha sonra bir dolmuşta kömürleşmiş bedenlerinin bulunduğu olaya ilişkin basın açıklamasını okuyordu. Basın açıklamasının yarısında iki polis gelerek, ‘Devleti suçlayamazsınız’ dediler. Maside Ocak basın açıklamasını bitirdikten sonra polislerce kimliğini alınarak gözaltına alındı. Şu anda Taksim Polis Merkezi’nde tutuluyor. Bu olayın üzerine İçişleri Bakanını aradım. Açıklamayı okuyan belli. 615 haftadan bu yana devam eden, baskı döneminde engellenmeye çalışılan bu barışçıl, sivil itaatsizlik eylemine ağır bir baskıdır. Açıklamayı okuyanın hakkında bir isnat varsa ifadeye çağrılabilir. Bu ortam içinde gözaltına alınması insani bakımdan doğru değildir.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler