Cumartesi Anneleri'nden Hediye Coşkun yaşamını yitirdi

1995 yılında Dargeçit ilçesinde gözaltında kaybedilen 21 yaşındaki Abdurrahman Coşkun'un Annesi Hediye Coşkun, yaşamını yitirdi.

Cumartesi Anneleri'nden  Hediye Coşkun yaşamını yitirdi

1995 yılında Dargeçit ilçesinde gözaltında kaybedilen 21 yaşındaki Abdurrahman Coşkun'un Annesi Hediye Coşkun, yaşamını yitirdi.  

İHD Mardin Şubesi, 10 Haziran 2013'te Kızıltepe'nin Aysun (Tilzêrîn) köyünde yapılan kazı çalışmalarında Abdurrahman Coşkun'un kemiklerinin bulunduğu açıklanmıştı.  

Gazeteci Ersoy Tan, Bianet'te yayınlanan Cumartesi Anneleri'ne dair yaptığı foto röportajlarda Hediye Coşkun'u da anlatmıştı. Gözaltında kaybedilen Seyhan Doğan'ın yeğeni Evin, Hediye Doğan'la Cumartesi günleri Kanarya Mahallesi'nden nasıl geldiklerini Ersoy Tan'a anlatmıştı. 

Evin'in anlatımı şöyleydi: 

 

Ben Galatasaray Meydanı'na geçen sene dedemle (Ramazan Doğan) gelirdim. Ama dedem 2010 yılında hayata gözlerini yumdu. Dedemi kaybettikten sonra Galatasaray Meydanı'na Hediye anneyle geliyorum.

Hediye anne ile sabah saat sekizbuçukta yola çıkıyoruz. Daha sonra tren istasyonuna gidiyoruz. Trene binerek Sirkeci'ye geliyoruz. Trenden inince Hediye anneyle yemek yiyiyoruz. Yemek yedikten sonra yürüyerek Galatasaray Meydanı'na doğru yola çıkıyoruz.

İşte Hediye anneyle yolculuğumuz böyle...

Bugün 330. hafta. Yine Galatasaray Meydanı'nda toplanmakta bulunuyoruz.

Bugün Hasan Gülünay'ın kaybedilmesinin yıldönümü. Ağabeyi (Zeki Eği), kardeşi Hasan Gülünay için konuştu ve onun halkı için fedakar biri olduğunu anlattı. İyi ve dürüst biri olduğunu söyledi.Tabii bunları söylerken sözleri boğazına diziliyordu. Çünkü kardeşini kaybetmiş. Bunun acısı çok büyük tabii.

Allah'a şükür ben kardeşimi kaybetmedim. Bu acıyı onun kadar iyi bilemem. Ama ben amcamı kaybettim. Amcam Seyhan Doğan. O da bu acıyı benden iyi bilemez. Ama çok üzülüyorum çünkü o kadar kaybolan insanlar var ki. Onların fotoğraflarını annelerinin, babalarının ellerinde görünce içim yanıyor.

Ve küçük çocuklar da var. En çok yüreğimi yakan şey bu. O küçük çocukları ve diğer insanları öldürürken ellerine ne geçiyor. Vicdanları nasıl rahat ediyor. Keşke hiçbirini öldürmeselerdi. Şimdi kim bilir nasıl bir yaşamları olacaktı. Acımasızlar, küçükleri ve diğer insanları anasız, babasız bıraktı. O insanların onlara zararı neydi.

Galatasaray Meydanı'na bütün kayıpların bulunması için geliyorum. Ölü veya canlı fark etmez, yeter ki bulalım. Benim amcam (Seyhan Doğan) 13 yaşındaydı, gözaltında kaybettiler. Ama ben hiçbir zaman amcamın öldüğüne inanmıyorum ve inanmak da istemiyorum. Umudumu kaybetmiyorum. Hiç kimse de kaybetmesin. Gözaltında kaybedilen insanları ölü veya canlı inşallah bulacağız. Hepimiz el ele verirsek daha kolay buluruz. Umarım hepsi en kısa zamanda bulunur. 

Etiketler: Cumartesi Anneleri

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler