Corbyn: 'Türkiye NATO müttefiki diye yardım etmek zorunda mıyız?'

İngiltere İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, erken seçim öncesi dış politikasını açıkladı. Corbyn askeri müdahalelere karşı olduğunu söyledi.

Corbyn: 'Türkiye NATO müttefiki diye yardım etmek zorunda mıyız?'

İngiltere'nin AB'den ayrılması (BrExit) kararı sonrası 8 Haziran'da erken seçimlere hazırlanan İngiltere'de, ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn dış politika programını açıkladı. 

İngiltere'nin yabancı ülkelere askere müdahalede bulunmasına karşı olduğunu vurgulayan Corbyn'in, Türkiye hakkındaki açıklamaları dikkat çekti. İngiliz İşçi Partisi lideri, NATO'nun bir müttefikin yardımına koşmayı öngören 5. maddesinin Türkiye için işletilmesine karşı olduğunu söyledi.

 

Corbyn yanıtında, NATO Anlaşması'nın 5. maddesinin 'tehlike altındaki bir üyeye destek verilmesini' öngördüğünü ancak bunun her zaman asker gönderilmesi anlamına gelmediğini söyledi.

Corbyn, "Tüm süreci incelememiz gerekiyor. Türkiye ile komşularının arasındaki ilişkiler iyi değil. Türkiye bir NATO üyesi. Başkasının eylemleri nedeniyle başlayan bir savaşa otomatikman müdahil olmalı mıyız? Bence bunu iyi ayarlamamız ve bu durumu dikkatlice düşünmemiz gerekir" diye konuştu.

Corbyn, bugüne dek İngiltere'nin Irak ve Afganistan'da müdahalelerinin yanı sıra olası bir Suriye saldırısına muhalefet etmişti. İşçi Partisi lideri, destekleyebileceği bir askeri müdahale olup olmadığı sorusuna yanıtındaysa, Doğu Timor'da Avustralya liderliğindeki müdahaleyi ve Akdeniz'deki sığınmacıların kurtarılmasını örnek gösterdi.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler