Çocuğa cinsel istismar davasında 'saygın tutum' indirimi

Diyarbakır'da, 2011 yılında 14 yaşında olan amcasının kızı B.E.'yi kaçırıp, cinsel istismarda bulunan 34 yaşındaki H.E., 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından toplam 14.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığa 'saygın tutum' indirimi yaparak cezayı 12 yıl 1 aya indirdi.

Çocuğa cinsel istismar davasında 'saygın tutum' indirimi

Diyarbakır'da, 9 Şubat 2011’de B.E. isimli çocuk  amcasının oğlu H.E. tarafından köye kaçırılarak, bir ay boyunca cinsel istismara uğradı. 2011 yılının Nisan ayında istismar zanlısının Diyarbakır şehir merkezine döndüğünü öğrenen yakınları, durumu polise bildirdi. Çocuğun ifadesinin üzerine zanlı H.E. tutuklandı.

Çocuğun annesi F.E., ayrıldığı eşi Ö.E. ve kızını kaçıran H.E.'den şikayetçi oldu. Bunun üzerine yeniden ifadesi alınan çocuk, "Babam beni amcamın oğlu. H.E.'ye vererek, 'Al götür' dedi. H.E. de, beni Hani ilçesine bağlı bir köye götürdü. Burada dini nikah kıymak istedi. Ben kabul etmeyince, beni döverek cinsel ilişkiye girdi. Babam beni amcamın oğluna evlenmek için teslim etti" dedi.

Savcılık, çocuğa istismar bulunan zanlı hakkında 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Çocuğu hürriyetinden yoksun bırakma' suçlarından 18 yıldan 43.5 yıla kadar, babası Ö.E. hakkında ise bu suçlara yardım ettiği gerekçesiyle 9 yıldan 21 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

‘Duruşmadaki saygın tutumu nedeniyle…’

Davanın 27'nci celsesinde kararını açıklayan mahkeme, baba Ö.E.'nin tüm suçlardan beraatine hükmetti. Küçük kızı kaçırıp cinsel istismarda bulunan sanık H.E.'yi 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' ve 'Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 14.5 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanığın duruşmadaki saygın tutumunu lehine indirim sebebi sayarak cezayı 12 yıl 1 aya indirdi. Sanığın kaçma veya saklanma şüphesi bulunduğunu belirten mahkeme, H.E.'nin hükmen tutuklanması amacıyla hakkında yakalama kararı çıkartılmasına da karar verdi.

DHA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler