CNN: Türkiye neden terörün hedefi haline geldi?

CNN’de Eliza Mackintosh imzasıyla yayınlanan haberde Türkiye’nin değişken iç ve dış politikasının seyri ve bu değişimlerin sonuçları irdelenirken Türkiye’nin neden terörün hedefi haline geldiği dört başlık altında inceleniyor.

CNN: Türkiye neden terörün hedefi haline geldi?

Suriye batağı

Türkiye’nin son yıllarda değişkenlik gösteren dış politikasında geçmiş yıllarda Beşar Esad’ın düşmesi için çaba sarf edildiği ve IŞİD’in görmezden gelindiği hatırlatılarak her iki konuda da U dönüşü yapıldığı belirtildi.

Türkiye Uzmanı Fadi Hakura, Türkiye’nin, Suriye batağına gittikçe daha da fazla saplandığını ve Suriye’deki iç savaşa müdahalesi arttıkça istikrarsızlığın sınırı aşarak ülke içindeki güvenliği de tehdit etmeye başladığını ifade etti. Hakura’ya göre Esad’a karşı Sünni muhalifleri destekleyen Erdoğan’ın Esad’ın düşüşünü hızlandırmak için Türkiye’yi çatışmanın içine çeken politikaları Türkiye’ye olumsuz bir şekilde geri döndü.

Haberde, IŞİD’in insan kaynağı ve silah teminini Türkiye üzerinden yaptığı ve Türkiye ciddi önlemler almaya başlayana kadar IŞİD’in ülke içindeki yapılanmasını güçlendirdiği ve gördüğü desteği arttırdığı da ifade edildi.

Kürtler

Erdoğan’ın birkaç yıl önce Kürtlerle başlattığı çözüm sürecinin, Türkiye’nin Suriye’de Kürtlere karşı başlattığı sınır ötesi operasyonlarla sona erdiğinin kaydedildiği haberde çözüm sürecinin sonlanmasının ardından TAK’ın yaptığı kanlı saldırılar hatırlatıldı. Hakura’ya göre: “Kürt sorununun çözümü için kararlı bir insan hakları ve demokrasi programının hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu aynı zamanda Türkiye’de güvenliğin sağlanması için de gerekli.”

Politik kutuplaşma

Türkiye’de gittikçe artan politik ve sosyal kutuplaşmaya dikkat çekilen haberde bu durumun ülkeyi terör saldırılarına daha açık hale getirdiği vurgulandı. 15 Temmuz darbe girişiminin kutuplaşmayı azaltmak yerine sosyal ve politik ayrılıkları derinleştirmek için kullanıldığını ifade eden Hakura şöyle devam etti: “Kendi içinizde ne kadar bölünürseniz bölgesel güçlere bundan faydalanmaları için o kadar fırsat vermiş olursunuz. Ülke içinde bütünlüğü arttırmak dünyanın en dengesiz coğrafyalarından birinde bulunan Türkiye’de istikrar ve güven ortamının oluşturulmasını sağlayacaktır.”

Haberde ayrıca, Erdoğan’ın Rusya ile yakınlaşmasının ve daha önce desteklediği Sünni grupları yalnız bırakmasının yeni düşmanlar yarattığı belirtildi.

Coğrafya

Haberde, Türkiye’nin iç ve dış politikasının yanı sıra bulunduğu coğrafyanın da ülkeyi güvenlik açısından riskli bir konuma soktuğu ifade edildi.  Suriye ile Türkiye arasındaki uzun ve açık sınır hattının göçmenlerin yanı sıra bölgede savaşan gruplar tarafından da geçiş noktası olarak kullanıldığının ve bunlar arasında Türkiye’ye zarar vermek isteyenlerin de yer aldığının altı çizildi.  Royal United Services Institute Uluslararası Güvenlik Uzmanı Raffaello Pantucci’ye göre “farklı problemlerle aynı anda baş etmeye çalışan Türkiye’de saldırılar gittikçe sıklaşıyor ve güvenlikli bir ortamın sağlanması kısa vadede pek de mümkün görünmüyor”. 

Çeviri-haber: SiyasiHaber

Haber kaynağı: http://edition.cnn.com/2017/01/04/europe/why-turkey-is-terror-target/index.html

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler