ÇMO: Doğal afet değil, yapay afet

ÇMO: Doğal afet değil, yapay afet

Çevre Mühendisleri Odası, Hopa’da yaşanan sel felaketinin bir doğal afet değil, Karadeniz’in doğasına rağmen uygulanmaya çalışılan rant politikalarının bir sonucu olduğunu açıkladı.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi ve İstanbul Hopa Dayanışması, Artvin ‘in Hopa ilçesinde 8 yurttaşın hayatını kaybettiği sel felaketi hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı okuyan ÇMO üyesi Kübra Ayçiçek, yaşanan olayın ‘doğal’ değil, yapay bir afet olduğunu belirtti. Ayçiçek açıklamasında selle ilgili “Bir doğa olayı afete dönüştürmek doğal değil yapay bir olgudur. Coğrafyası ve iklimiyle doğal risklerini bildiğimiz Doğu Karadeniz’in böylesine bir ‘felakete’ uğramış olması ‘takdiri ilahi’ değil, ‘kader ‘ değil, ‘fıtrat’ değil bir yönetememe problemidir” ifadelerini kullandı.

Rant projeleri iptal edilmeli, sorumlular hesap vermeli

Ayçiçek, Karadeniz’in doğasına rağmen yapılmak istenen rant projelerinde vazgeçilmesi ve sorumluların hesap vermesi çağrısını yaparken, Hopa halkıyla da dayanışma içerisinde olacaklarını belirtti. “Doğal değil yapay bir felaket olan Hopa’daki sel olayında yaşanan can ve mal kayıpları için sorumlular hesap vermeli, Hopa’da daha fazla can ve mal kaybı yaşanmaması için ivedilikle hareket edilmelidir” şeklinde konuşan Ayçiçek sözlerini şu mesajla sonlandırdı: “Hopa halkı başta olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Hopa ile dayanışma içerisind olacağımızı bildiriyoruz.”

Etiketler: afet, Cinayet, çmo, Hopa, Rant

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler